V klimatizovanom aute stúpne teplota na kritické hodnoty už do piatich minút

Dlhoročný lekár a záchranár Viliam Dobiáš.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Prípad z Trstenej pritom nie je prvým, keď sa pre dieťa stalo rozpálené auto osudným.

Šanca na prežitie je veľmi malá. Auto sa dokáže na horúce peklo zmeniť za pár minút. Odborníci hovoria, že deti takto v podstate pochovávame zaživa. Teploty vo vnútri auta môžu dosahovať vyše 60 stupňov. Prípad z Trstenej pritom nie je prvým, keď sa pre dieťa stalo rozpálené auto osudným.

Podľa odborníka aj v aute, ktoré bolo predtým klimatizované, stúpne teplota na kritické hodnoty už do piatich minút. A preto aj iba krátke odbehnutie napríklad do obchodu môže byť pre dieťa osudné.

„Hovorí sa, že päť minút sa teoreticky dá prežiť. Akýkoľvek dlhší čas je problematický, keďže nastáva teplotný šok. Teplota bude síce stúpať pomalšie, ale predsa len bude," vysvetľuje dopravný analytik Jozef Drahovský.


Dlhoročný lekár Viliam Dobiáš dopĺňa: „Keď sa telo zohreje na viac ako 40 stupňov, dochádza k uvareniu telesných bielkovín, mozog odchádza veľmi rýchlo."

Zároveň dodáva, že šanca na záchranu je v takomto stave už takmer nulová. Aj preto je dôležité zalarmovať záchranárov okamžite, ako dieťa v uzamknutom aute zbadáme a nespoliehať sa na to, že tam iba spí.

Dnešný prípad z Trstenej je druhým, keď dieťa prišlo o život osamotené v uzamknutom aute. Pred tromi rokmi v Nitre zabudol otec svoju dvojročnú dcérku, pôvodne ju mal odviezť do škôlky, no nechal ju v aute pred svojou firmou. Otec si pritom po celý čas myslel, že dcérka je v škôlke.

„Stáva sa to častejšie mužom, ktorí sú zaneprázdnení, ktorí v tom návale povinností, zaujatostí povinnosťami zabudnú proste na svoje dieťa," hovorí Ivan André, primár psychiatrického oddelenia Univerzitnej nemocnice Bratislava.

TRSTENÁ/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Automobily

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.