Kotlebovcom stopli obmedzenie interrupcií, tí sa nevzdávajú

Poslanec NR SR Marián Kotleba (ĽSNS).
Zdroj: TASR

Návrh predložia znovu. Pripravené sú aj ostatné strany.

Tichý protest v kostýmoch, kontroverzný kňaz so svojimi podporovateľmi a sklamaní kotlebovci. V parlamente sa opäť riešili interrupcie a nechýbala napätá atmosféra. Poslanci nakoniec schválili, že o kontroverznom návrhu extrémistov sa hlasovať nebude. Niektorí koaliční a opoziční poslanci vraj pripravujú vlastný spoločný návrh. Aby toho nebolo málo, svoju predstavu má aj jediný zástupca KDH v parlamente Richard Vašečka a vzdať sa neplánujú ani kotlebovci.

Kotlebovci chcú interrupcie výrazne sprísniť. Poslanci sa ale nakoniec kontroverznému rozhodovaniu vyhli. Výsledné hlasovanie zablokovala nadpolovičná väčšina poslancov.

Extrémisti zostali po hlasovaní zaskočení, predseda strany povedal, že sú sklamaní a smutní.

„Nemali by sme dopustiť, že by sa stalo, aby fašisti na Slovensku diktovali témy pre dôležité hodnotové diskusie," zdôraznil nezaradený poslanec Martin Poliačik.

Aj keď sa nakoniec na interrupciách nič nemení, téma opäť pritiahla veľkú pozornosť . Ako prvé sa o slovo prihlásili ženské aktivistky. Kotlebov návrh by podľa nich zobral ženám možnosť slobodne sa rozhodovať.

„Ale to je naše telo a naše zdravie a my naozaj proti tomu protestujeme," vyhlásila aktivistka Irena Vitálošová.

Potichu ale nezostali ani podporovatelia sprísnenia interrupcií. Pred parlamentom ich zastupoval kontroverzný kňaz Marián Kuffa. Tvrdí, že bitku síce prehrali, ale vojnu ešte nie. „Nezabiješ platí na mesiaci, na Marse, v celom vesmíre a aj na Slovensku," vyhlásil kňaz.

„Veď my sa cítime ako nejaké, ja neviem, chovné kravy, že my vyprodukujeme pracujúcich. Sorry, tak to asi nie," poznamenala Vitálošová.

Podľa Kuffu najmenšia mužská bunka - spermia -, najväčšie ženská bunka - vajíčko keď sa spoja, tak v tom okamihu Boh stvoril dušu.

„Čo chceme, aby tu boli deti, ktoré nebudú ľúbené, ktoré nebudú mať ani otca, ani matku a budú vychovávané štátom?" rozhorčila sa aktivistka.

Aj keď kotlebovské sprísnenie neprešlo, téma bude zrejme žiť ešte poriadne dlho. Vlastný návrh už teraz pripravujú niektorí poslanci koalície a opozície. Zmeny budú pripravovať v lete.

Podľa Jána Podmanického (Smer_SD) by tam mohla byť zrýchlená a zjednodušená interrupcia, ale aj napríklad utajené pôrody.

Veronika Remišovej z OĽaNO hovorí, že keď prídu, tak sa k nim vyjadria.

Ľubomír Galko (SaS) je presvedčený, že to treba nechať tak, ako to je. Za dobré považuje, naše ženy vedia čo majú robiť.

Svoj návrh zrejme predstaví aj Richard Vašečka. Interrupcie by sa podľa neho mali vykonávať iba z vážnych dôvodov. „Som ochotný rokovať aj o svojom návrhu, aby náhodou nebol prekážkou dosiahnutia, hoci len mierneho, ale predsa len zlepšenia," konštatoval.

No neplánujú sa vzdať ani kotlebvoci. Súčasný návrh predložia ešte raz. Marián Kotleba tvrdí, že by sa o ňom malo rokovať na septembrovej schôdzi.


BRATISLAVA/TV Markíza

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Nr sr

Dôležité udalosti