Je čas odložiť rukavice a šály na zimný spánok

Zimné oblečenie - ilustračná snímka
Zdroj: shuterstock.com

Už ich nebudete potrebovať.

Vymeniť zimné veci za letné. Jarné upratovanie skríň sa už začalo, dnes je voľno a máte na to ideálny čas. No nie každý vie, ako zimné oblečenie správne uskladniť tak, aby sme ho na jeseň vytiahli v stopercentnom stave. Rozvešať, poskladať, vyprať, či dať do čistiarne. Každý materiál a kúsok si vyžaduje niečo iné.

Zdroj: shuterstock.com

Chemické čistenie je najvhodnejšie pre kabáty, saká, umelé kožušiny, ale aj látky ako satén, zamat a taft.

Najlepšie nechať ich v čistiarni a neexperimentovať sami, najmä s rôznymi chemickými prostriedkami. Môžu predstavovať potenciálne riziko pre ľudský organizmus.


Najvhodnejší čas na pranie a čistenie je tesne pred tým, ako oblečenie uskladníme. Cez leto sa totiž špina ešte viac zažerie a na jeseň s ňou budete musieť bojovať o to viac. No a zbavené zápachu nebude lákať mole, ktoré vedia napáchať pekné škody. Jeden takýto maličký tvor za rok zje až štyridsať kilogramov vlny.

Sexy bielizeň za prijateľnú cenu presne pre vás. Kúpte tu

„Ja by som odporučila namiesto toho klasického ... čo sa kedysi dávalo, levanduľové sáčky a bylinkové záležitosti, lebo potom aj krásne voniam," povedala nám obchodná riaditeľka textilnej firmy Viera Beniaková.

Čo vešať a čo poskladať

Ešte pred tým, než každý kúsok zaujme v skrini svoje miesto, je dobré vedieť, čo vešať a čo poskladať. Zavesiť na ramienko by sme nemali svetre. Za pol roka totiž môžu stratiť tvar tak, že ich nespoznáme.

Najvhodnejšie je poskladať ich do škatúľ, či prútených košov. A pozor na mikroténové vrecúška, či nepriedušné obaly. Najlepšie sú textilné vrecúška. To platí aj pre spoločenské šaty, hodváb a kašmír.

No a poslednou kapitolou sú topánky. rovnako ich treba vyčistiť, vyleštiť a nakrémovať, a vypchať, aby si zachovali svoj tvar. Na trhu existujú aj špeciálne vložky. No svoju úlohu si splní aj novinový papier. Čižmy je najlepšie uskladňovať vo vodorovnej polohe.BRATISLAVA/Henrieta Hajtová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.