Kuriózna tabuľa v Želiezovciach. Odkazuje na dedinu, ktorá už 60 rokov neexistuje

Nezmyselná tabuľa v Želiezovciach.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Problém s tabuľami v tomto mestečku už raz riešili.

Majú smerovú tabuľu s označením obce, ktorá už takmer šesťdesiat rokov neexistuje. Bizarná tabuľa v Želiezovciach vyvoláva u miestnych úsmev.

Nezmyselná tabuľa je v centre mesta. Označuje, že obec Trhyňa je vzdialená šesť kilometrov. Trhyňa ako samostatná obec existovala len do roku 1960. Vtedy sa zlúčila so susednou obcou a už 58 rokov je iba časťou obce Sikenica. Trhyňa už samostatne na mape nefiguruje.

Ako sa na smerovú tabuľu dostal názov Trhyňa, nám vysvetlil starosta Sikenice Július Maďar. „Zhruba pred siedmimi rokmi mi zavolali z ministerstva a spýtali sa ma, aký je zaužívaný názov obce."


A ten je vraj stále Trhyňa. Najmä v maďarčine. A tak sa nedopatrením dostala Trhyňa na oficiálnu smerovú tabuľu. Zmeniť to však nie je také jednoduché. „Určovanie, rušenie, zmeny dopravného značenia na akomkoľvek druhu cesty má vždy v kompetencii cestný správny orgán," vysvetlila hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Nitre Božena Bruchterová.

„Za správnosť a úplnosť dopravného značenia zodpovedá príslušný okresný úrad spolu s políciou. Správca ani vlastník cesty nemôže svojvoľne bez ich rozhodnutia robiť zmeny dopravného značenia," hovorí Oľga Prekopová, hovorkyňa Vyššieho územného celku v Nitre.

Problém s tabuľami riešili v Želiezovciach aj v zime. Jedna chybne označovala miestny kostol. Namiesto sv. Jakuba lákala turistov na kostol sv. Juraja. Chyba bola aj na tabuli s menom Esterházy, kde bolo písmenko „zet" navyše.

ŽELIEZOVCE/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Želiezovce

Dôležité udalosti