Zabrániť chorobe, ktorú môžeme dostať v staršom veku, pomáha orgazmus

Ilustračná snímka.
Zdroj: Anetlanda/shutterstock.com

Dôvodom je, že pri ňom posilňujeme panvové dno.

Slovenská populácia starne najintenzívnejšie spomedzi všetkých krajín Európskej únie. S tým súvisia aj choroby, ktorých bude v dôsledku vyššieho veku pribúdať. Jednou z nich je aj únik moču. Inkontinenciou sa preto zaoberá už aj ministerstvo zdravotníctva, ktoré pripravuje pre túto diagnózu štandardy starostlivosti.

Viac ako 400 miliónov ľudí po celom svete trápi samovoľný únik moču. Prichádza s ochorením nervového systému, ale aj v dôsledku oslabenia svalov panvového dna.

„Po 80-tom roku života a môžeme očakávať výskyt u každého druhého človeka, že bude mať rôzny stupeň úniku moču," konštatoval urológ Ján Švihra zo Slovenskej urologickej spoločnosti.

Vôbec to však nie je problém iba dôchodkýň. Únik moču trápi aj mamičky po pôrode, alebo ľudí v produktívnom veku. Náhle im cvrkne napríklad pri cvičení. „Svaly sú v kŕči a sú v nejakom strese, alebo sú oslabené a uvoľnené," opísala fyzioterapeutka Erika Bršelová.

Podľa kondičného špecialistu Tomáša Mihalíka nedochádza k tomu správnemu a reflexnému zapojeniu panvového dna vtedy, keď to naozaj potrebujeme. Aj preto, že sa tento problém rozširuje, je potrebné o ňom hovoriť. Jeho liečba si vyžaduje návštevu viacerých odborných ambulancií, no konkrétny štandardný postup ako na ňu, u nás nemáme.

Mladým ľuďom táto diagnóza spôsobuje nielen diskomfort, ale aj problémy v spoločnosti.

„Ženy nemôžu chodiť cvičiť, skákať na trampolínach, alebo robiť ďalšie aeróbne pohyby. Potom ženy sa boja, že smrdia. Inkontinencia ako taká napríklad znižuje aj kvalitu sexuálneho života," radí Marica Laščeková z OZ Inkofórum.

Preventívne by sme preto mali sťahovaním posilňovať panvu a pri opakovaných problémoch o tom hovoriť s lekárom. Ženy by nemali dvíhať ťažké predmety, aby si chránili svoje panvové dno. A aj fajčenie škodí. „Najobľúbenejšia forma posiľovania panvového dna by mohol byť vlastne sexuálny styk a dosiahnutie orgazmu," Bršelová.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti