TV Markíza zistila ďalšie špinavosti pri biznise s odpadom

Skládka spoločnosti Vassal EKO v bratislavskej mestskej časti Podunajské Biskupice.
Zdroj: TASR

Týka sa nelegálnej skládky v Podunajských Biskupiciach.

Hora odpadu v Podunajských Biskupiciach. Je tam už roky, no vraj zázračne narástla, keď začala bezprostredne vedľa nej podnikať s odpadom firma Vassal EKO, ktorej vedenie aktuálne čelí obvineniam z korupcie. A podozrenia po dnešku pribúdajú.

V súvislosti s nelegálnou skládkou v Podunajských Biskupiciach a spoločnosťou Vassal EKO nariadilo MŽP rozsiahlu kontrolu všetkých zmlúv, rozhodnutí a dokumentov a zistenia sú tak vážne, že sa ich rozhodli posunúť prokuratúre.

„Výsledky kontrol konštatujú podozrenie z možnej nezákonnosti týchto rozhodnutí , na základe čoho bolo prijaté opatrenie podania podnetu na protest prokurátora," povedal pre TV Markíza hovorca rezortu životného prostredia Tomáš Ferenčák.

Niektoré rozhodnutia by tak mohli byť anulované. Kontrola napríklad zistila, že firma Vassal EKO používala jedno stanovisko o posudzovaní vplyvov na životné prostredie na viacero zariadení vo svoje prevádzke, pritom každé potrebuje svoj vlastný posudok. „Čo mohlo spôsobiť, že niektoré zariadenia podľa EIA nikto nikdy neposúdil," tvrdí hovorca rezortu

Firma Vassal EKO zatiaľ nemá toto rozhodnutie k dispozícii a keď ho dostane, poskytne médiám stanovisko.

Envirorezort už konzultoval zistenia z kontroly na generálnej prokuratúre a nie je vylúčené, že podozrenia preveria vyšetrovatelia. „Podľa výsledkov prokurátorského preverenia MŽP pristúpi k ďalším krokom, zrejme v trestnom konaní," konštatoval Ferenčák.

Otázkou je prečo doteraz úrady a polícia takýto postup tolerovali. Podľa šéfa komisie pre životné prostredie bratislavského magistrátu, za tým mohli byť práve korupčné väzby. „Kontroly vždy skončili tak, že v zásade sa nič nenašlo," tvrdí Radovan Jenčík.

Majiteľ spoločnosti Vasaal EKO má údajne s dvoma obvinenými policajtmi kamarátske vzťahy. Rovnako aj so šéfom mestskej spoločnosti OLO Branislavom Cimermanom.

A práve odkedy je Cimerman riaditeľom, tak sa podľa poslanca Hrčku firme Vassal začalo v podnikaní s mestom výrazne dariť. „V roku 2016 dodávalo pre OLO služby zhruba za 750-isíc eur a v roku 2017 to už bolo skoro 1,5 milióna," povedal Hrčka.

Situáciou okolo spoločnosti Vassal chce riešiť aj primátor Bratislavy, na pondelok si zavolal šéfa dozornej rady OLA. Martin Kuruc konštatoval, že sa pokúsia prekontrolovať všetky zmluvné vzťahy, aby nedošlo k pochybnostiam.

Na našu otázku, či je možné, že OLO vypovie zmluvu so spoločnosťou Vassal EKO Kuruc to pripustil. „Ale na to treba právne analýzy a to by sme moc predbiehali," dodal.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Podunajské Biskupice

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.