V Tulčíku pri Prešove čakajú na vodovod už roky. Sú odkázaní na studne a pomoc hasičov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vodojem nad obcou majú plný, no vodu z neho čerpať nemôžu. Obyvateľom Tulčíka pri Prešove chodia studne plniť hasiči. Výstavba vodovodu za peniaze z eurofondov je vážne ohrozená. Odkázaní sú len na vlastné studne, no vody v nich je čoraz menej.

Vyschnuté studne im chodia dopĺňať dobrovoľní hasiči, vodu z nich už však potom piť nemôžu. „Ak tá voda prejde hadicami a hasičskou cisternou, tak už nie je pitná, iba úžitková,“ vysvetlil starosta obce Peter Kopčák.

Hasiči mali vlani s cisternou až 160 výjazdov. Ak bude suché leto, opäť budú musieť vodou zásobovať až 40 domácností.

Paradoxne, za obcou majú 500-kubíkový vodojem plný pitnej vody. Vodovod sa im za vlastné peniaze však podarilo dotiahnuť len k obecnému úradu, materskej škole a k niekoľkým rodinným domom.

Dokončiť sa mal z eurofondov. Z projektu za štyri milióny eur sa tešili predčasne. Zastavila ho údajná chyba vo verejnom obstarávaní, ktorá sa však napokon nepotvrdila. 

Prečítajte si tiež:

Na vodovod sa majú napojiť aj ďalšie dve susedné obce. Peniaze však musia preinvestovať do konca roka a to už zrejme nestihnú. „Začať len časť obce alebo len dve ulice, myslím si, že to nie je reálne,“ tvrdí starosta.

Ministerstvo investícií preto požiadali o výnimku, aby mohli vodárne schválené eurofondy čerpať aj neskôr.

„Projekt je možné financovať aj zo zdrojov v novom programovom období, v ktorom je určená niekoľko stomiliónová alokácia aj na vodovody a kanalizácie,“ uviedol hovorca ministerstva Andrej Ďuríček.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.