Vakcíny proti covidu skončia v koši a s nimi aj milióny eur

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Boli časy, keď sa niektorí o očkovanie bili, teraz je všetko inak. Milióny vakcín proti COVID-u skončia v koši. Rezort zdravotníctva pre televíziu Markíza potvrdil, že vakcíny za desiatky miliónov eur sú po dátume exspirácie. O očkovanie už na Slovensku nie je takmer žiadny záujem a nie všetko sa dalo darovať iným štátom.

Keď sa začalo s očkovaním, bolo najprv vakcín proti COVID-u málo a niektorí sa dokonca predbiehali, aby ju dostali ako prví. Jednou z nich bola aj naša bývalá tenisová hviezda.

Keď už vakcín bolo na trhu dosť, štát ju začal vo veľkom nakupovať.

Sklady sa plnili, no o očkovanie aj pre doznievajúcu pandémiu prestal byť záujem, a takýto je výsledok:

Zdroj: TV Markíza

V skladoch ministerstva zdravotníctva bolo ku koncu mája 2,7 milióna dávok po dobe spotreby. Najviac vakcín exspirovalo od spoločnosti Pfizer a Moderna.

Cena za jednu dávku vakcíny sa podľa medializovaných informácií pohybovala okolo 15 eur, v prípade Moderny to bolo ešte viac. Pri jednoduchom prerátaní tak v koši skončí viac ako 40 miliónov eur. Väčšinu preplatila Európska únia.

Prečítajte si tiež:

Politici však vidia zlyhanie manažmentu ministerstva zdravotníctva. Nepoužité vakcíny sa mali poslať tam, kde by boli na úžitok.

Reakciu bývalých ministrov zdravotníctva sa nám dnes získať nepodarilo. Faktom je, že veľa nevyužitých vakcín sme aj darovali rozvojovým krajinám. Takmer tri milióny dávok išli do Tanzánie, Belize, Egypta či Kambodže.

Na Slovensku sú aspoň jednou dávkou zaočkované vyše 2,8 milióna ľudí. Aktuálne sa už očkuje len minimálne, týždenne sú to len desiatky ľudí. Rezort zdravotníctva má pritom v skladoch stále ďalšie takmer tri milióny dávok vakcíny, niektoré exspirujú už v najbližších týždňoch.

Zisťovali sme aj to, aké sú zásoby testov na COVID. Len štátne hmotné rezervy majú vo svojich skladoch ešte takmer 900-tisíc antigénových testov, záruka sa im skončí v decembri.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Covid-19

Dôležité udalosti