Odborník o predvolebných kampaniach: Jedna z komunikácií je naozaj amatérska

Rokovanie NR SR
Schôdzu k vláde odborníkov a voľbám neotvorili pre neuznášaniaschopnosť. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Slovensko je pred dôležitými voľbami a politici začínajú zbierať body. Rozbehla sa predvolebná kampaň, súčasťou ktorej sú billboardy, reklamné spoty, letáky či dokonca noviny. O tom, ktoré kampane majú potenciál a ktoré sa vydarili menej, sme sa porozprávali s marketingovým konzultantom Richardom Marečkom.

SaS tento rok „mení hru“, no líder ostáva. Stavila na zákaz spaľovacích motorov. Slováci môžu na billboardoch vidieť Richarda Sulíka, ako sedí v aute v koženej bunde a argumentuje zdravým rozumom.

Vizuálom „taxikára“ sa chce priblížiť bežným ľuďom a odborník tvrdí, že sa snaží osloviť inú skupinu voličov ako v minulosti.

Bilbord SaS.
Bilbord SaS. Zdroj: TVNOVINY.sk / Martin Lachkovič

SaS zmenila svoju komunikačnú stratégiu, aby si očistila meno z predošlej chaotickej vlády. „Otázne je, či to bude fungovať. Vidíme síce zopár nových tvárí, no stále je to o Richardovi Sulíkovi a SaS je vnútri aj naďalej o tom istom,“ vysvetľuje odborník.

Sulíkova strana sa v minulosti prezentovala ako ekonomicky kompetentná a voličom sa prihovárala hlasom rozumu. Dnes však mení stratégiu a „prichádza s bulvárnejšími témami.“

Prečítajte si tiež:

Volebný program, rozhovory a fazuľová polievka

V hnutí Sme rodina rovnako prišli s kompletnou zmenou vizuálnej stránky kampane a s novými sloganmi. Tento rok idú do volieb s heslom „Sme normálni“.

Odborník hodnotí kampaň Borisa Kollára ako funkčnú. Otázne je, či bude táto kampaň fungovať práve im. „Boris Kollár je veľmi nesúrodý. Potrebuje dať voličom vedieť, kto je a prečo ho majú voliť. Ak to často mení, ľudia to potom nevedia,“ tvrdí.

Prečítajte si tiež:

Sme rodina v rámci kampane stavila aj na klasiku – predvolebné „Normálne noviny“. Obsahujú rozhovory s politikmi, volebný program, ale aj zábavnú časť, kde sa nachádzajú napríklad krížovky, kvíz či recepty na fazuľovú polievku a nátierku „a lá Krajniak“.

Tento krok zo strany Borisa Kollára odborník hodnotí ako efektívny. „Oplatí sa to najmä v menších mestách a obciach. Čo sa týka receptov, je to snaha priblížiť sa ľuďom,“ dodáva.

Amatérski maturanti

OĽaNO prišlo s reklamným spotom v podobe 4-minútového videa, ktoré malo mať vtipný a zároveň informačný zámer. Politici sa v ňom hrajú na maturantov a odpovedajú na otázky o tom, čo sa im v politike podarilo.

Niektorí politici video však zo svojich sociálnych sietí vymazali. „Najhoršie, čo sa môže počas kampane stať, je to, že je smiešna a trápna. A to sa v tomto prípade stalo, je to amatérske,“ hovorí odborník.

Kategória nenaplnených sľubov

Na billboardoch Igora Matoviča vynímajú Slováci heslo „Za mamy bez daní“. Jeho návrh o oslobodení daní pre matky s deťmi do 15 rokov však v parlamente neprešiel.

„V podstate je to zavádzajúca reklama. Už sme si zvykli, že pán Matovič inak rozpráva a inak koná. Dlho mu to však fungovať nebude,“ hovorí Mareček.

Eduar Heger z predvolebnej kampane vyšiel podobne. Na billboardoch načahuje ruky za staršou dámou s heslom „Demokrati spájajú“. Problém je v tom, že Demokratom sa nepodarilo spojiť s relevantnou stranou.

Prečítajte si tiež:

„Vizuálna stránka billboardu pána Hegera je z reklamného hľadiská skutočne zlá a trápna. Tvári sa ako veľký politik, no je to len jeho obraz o samom sebe, ktorý nekorešponduje s realitou,“ tvrdí.

Bilbord Demokrati.
Bilbord Demokrati. Zdroj: TVNOVINY.sk / Martin Lachkovič

Nepopulárna kampaň

Jeden z najviac diskutovaných a zároveň najmenej výrazných billboardov ponúkla strana Progresívne Slovensko. Niektorí politici tvrdia, že prezidentka Čaputová posunula voľby práve preto, aby si strana PS mohla vyvesiť billboardy po celom Slovensku a tým si zvýšila popularitu.

Na billboarde je Michal Šimečka s heslom „Dôstojná budúcnosť pre všetkých“. Odborník ho komentuje ako nevýrazný a nudný.

Prečítajte si tiež:

Slovensko čakajú dôležité voľby a komunikácia zo strany PS tomu údajne nenasvedčuje. „Horí nám dom a oni sa tvária, že je všetko v poriadku a idú si svoje. Boja sa prísť s niečím výrazným, aby niekoho neodplašili,“ dodáva.

Pozrite si galériu, kde nájdete aj ostatné billboardy a „Normálne noviny“: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.