Pokuta za spustenú navigáciu v aute. Hrozí, ak v nej máte túto funkciu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pokuta za spustenú navigáciu v aute. Hrozí vodičom, ak v nej majú funkciu, ktorá upozorní na radar, či policajnú hliadku.

Trest pre vodiča potvrdil aj nemecký súd. Navigácia je v Nemecku v poriadku len vtedy, ak ju vodič používa len na zistenie trasy cesty.

„Po novom nesmiete vo vozidle používať aplikácie alebo navigácie, ktoré vás upozornia na radary alebo úsekové meranie rýchlosti,“ vysvetľuje odborník v oblasti dopravy Václav Lipavský.

Prečítajte si tiež:

Zákaz nielen pre vodiča

Martin Sokira je vodič kamiónu už niekoľko rokov. Nemecké cesty brázdi pravidelne. Navigáciu, ktorá by ho upozornila na hliadku, by sa neodvážil používať.

„Nemôžete mať niečo, čo vás pred radarmi varuje. Napríklad ako u nás, keď vás v rádiu upozornia, kde máte hliadku,“ hovorí.

Nemecká polícia to začína brať veľmi vážne a používanie týchto aplikácií dôsledne kontroluje.

Pokutu 100 eur dostal vodič, ktorý sa snažil pred policajtami takúto funkciu skryť. Prípad skončil na súde, ktorý dal za pravdu polícii.

Zákaz používať takéto aplikácie neplatí len pre vodičov. Na smartfóne ich nemôže mať spustené nik, kto sa vozí v aute.

„Postup nemeckých orgánov a súdov je podľa mňa dosť nelogický. Zavádza na podozrenie, že úmyslom nie je zabezpečiť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, ale úmyslom je sankcionovať vodičov, ktorí na danom úseku rýchlosť prekročia,“ myslí si dopravný analytik Ján Bazovský.

U nás naďalej platí, že v aute sú zakázané antiradary. Za ich používanie môžete dostať 150-eurovú pokutu a prísť aj o vodičský poukaz.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti