Na Slovensku vyčíňajú internetoví podvodníci. Polícia počas pár dní upozornila až na dva prípady

Muž sedí za počítačom, v ruke drží telefón a kreditnú kartu.
Na Slovensku vo veľkom vyčíňajú podvodníci. Ilustračná snímka.

Počas tohto víkendu polícia upozornila až na dva rôzne podvody, ktoré majú za cieľ dostať sa obetiam do bankového účtu a kompletne ho vybieliť. Ak vás cez SMS kontaktovala kuriérska služba so žiadosťou zaplatiť clo alebo vám zavolali pracovníci generálneho sekretariátu Interpolu, buďte obozretní.

Polícia upozorňuje na podvodné SMS, ktoré vyzývajú na úhradu cla potrebnú na prevzatie balíka. Odosielateľ v nich vystupuje ako kuriérska spoločnosť. Polícia o tom informovala na profile na sociálnej sieti, kde sa venuje hoaxom a podvodom.

Prečítajte si tiež:

„Viacero občanov nás upozornilo na SMS správy, ktoré od nich požadujú naoko zaplatiť 1,99 eura za clo. V skutočnosti vás webová adresa presmeruje na falošnú stránku, ktorá sa tvári ako skutočná kuriérska spoločnosť a bude od vás požadovať zadanie osobných citlivých údajov. Ak tam zadáte číslo karty aj s dátumom jej platnosti a trojmiestny verifikačný kód, podvodníkom pošlete údaje, na základe ktorých vám budú môcť vybieliť účet,“ upozornila.

Polícia preto apeluje na ľudí, aby neplatili žiadne clo cez výzvy v SMS. „Kuriérske spoločnosti nevymáhajú clo cez SMS. A už vonkoncom nie cez skrátené linky,“ dodala 

Prečítajte si tiež:

Falošní pracovníci Interpolu

Polícia tiež upozornila na podvodné telefonáty, ktorých cieľom je získať vzdialený prístup do mobilu poškodených. Volajúci v nich vystupujú ako pracovníci generálneho sekretariátu Interpolu vo francúzskom Lyone.

„Podvodníci oznámia, že sa občania stali obeťou podvodu a zneužitia identity s cieľom vylákania osobných alebo bankových údajov. Podvodníci im zašlú SMS správu s aktívnym linkom, po otvorení linku získajú vzdialený prístup do mobilu poškodeného a pokúsia sa o neoprávnené prevody prostredníctvom bankových aplikácií, prípadne internetbankingu poškodených na zahraničné účty páchateľov," priblížila.

Prečítajte si tiež:

Polícia vysvetlila, že generálny sekretariát Interpolu v Lyone nekontaktuje fyzické osoby v žiadnej z členských krajín Interpolu.

Podvodníci stále vymýšľajú nové spôsoby, ako sa dostať k údajom vašej platobnej karty. Aké sú najpoužívanejšie triky podvodníkov za posledné mesiace? Viac v reportáži:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti