Veľká radosť a plány na oživenie. Dvanásť obyvateľov Vlkolínca opisuje, ako sa žije v pamiatke UNESCO

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Veľká radosť a veľké plány na oživenie jedinečného miesta. Tak to bolo pred 30 rokmi, keď sa maličký Vlkolínec stal súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Dvanásť ľudí, ktorí tam ešte žijú, viac ako okrúhle výročie vnímajú to, čo im to napokon aj naozaj prinieslo.

Ako starký a otec, tak aj 6-ročný Mathiasko bude raz skokanom na lyžiach.

„Mám takého jedného kamaráta 9-ročného Maťa Mariáša. Viac nie, len sestru a Maťa,“ povedal nám Mathias Kmeť z Vlkolínca.

„Detičky tu nemáme žiadne v podstate, iba sem chodia na nejaké prázdniny, tak príde jeden chlapček, s ktorým sa hrajú. Ale inak hrať sa nemajú s kým, iba sami dvaja,“ povedal Andrej Kmeť.

Pripravovali výstavbu domov, no nové domy tu nie sú žiadne 

„Po zápise do UNESCO bol jeden zo zámerov urobiť z toho živú dedinu, pritiahnuť sem mladé rodiny a za tým účelom mesto vtedy pripravovalo výstavbu rodinných domov,“ uviedol bývalý projektový manažér mesta Ružomberok Jozef Bašary.

Prečítajte si tiež:

Domy žiadne, iba Dom UNESCO. Kmeťovci si pred ôsmimi rokmi porobili svoj. Prišla ešte jedna rodina, ale celkovo ubudli asi o dve tretiny obyvateľov. Nahradili ich chalupári a viac turistov. Vstup do jedného z dvorov tiež hovorí o tom, čo to domácim prinieslo. Je tu rampa so zákazom vstupu.

Turisti im vojdú aj do kuchyne

„Prinieslo to možno nejakých pár pracovných príležitostí pre ľudí z mesta, vlastne ani nie pre ľudí z Vlkolínca,“ uviedol Andrej Kmeť.

„Asi sú z toho aj dosť nešťastní tí ľudia, lebo občas asi aj do kuchyne vojdú tí turisti,“ uviedol jeden z návštevníkov.

„Niekedy sa s nimi porozprávate, sú aj príjemní ľudia, niektorí vám behajú po dvoroch a ešte sú aj drzí,“ dodal Andrej Kmeť.

„Vám ukáže lístok a povie, ja mám zaplatené, tak si myslia, že môžu všetko,“ posťažovala sa ďalšia obyvateľka Vlkolínca Dana Zigová.

Prečítajte si tiež:

Peniaze a dve kasy

Peniaze. Asi 100-tisíc návštevníkov ročne ich do Vlkolínca samozrejme prináša. Ale spôsobili aj veľa nedorozumení.

„Sa mi nepáči tam dole tie dve kasy,“ uviedla návštevníčka.

Sú to dve občianske združenia, ktoré majú vo Vlkolínci expozície. Už dlho sa nevedia dohodnúť, ako by sa podelili, keby vyberali iba jedno vstupné.

Riešenie hľadá aj najnovší primátor Ružomberka, pod ktorý dedinka patrí.

„V súčasnej dobe sa podávajú žiadosti na manažéra Vlkolínca, pretože bol niekoľko rokov zanedbávaný, treba povedať, “ uviedol primátor Ružomberka Ľubomír Kubáň.

V úvodzovkách čerešničkou na torte je aj veľmi zlý stav úzkej prístupovej cesty.

Tento rok vraj opravy, budúci už možno rekonštrukcia. No malému skokanovi s rodinou sa tu aj tak páči.

„Detičky sa tu vlastne narodili, vyrastajú tu a vidím na nich, že život vo Vlkolínci sa im strašne páči, čiže mňa to tiež napĺňa,“ dodal Andrej Kmeť z Vlkolínca.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.