Päť posledných miest na kandidátke Demokratov bude patriť Jablku, chceli ich 20

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Líder strany Demokrati Eduard Heger oznamuje spájanie. O hlasy voličov v septembrových parlamentných voľbách zabojuje s Jablkom Lucie Ďuriš Nicholsonovej. 

„K predčasným voľbám pristupujeme zodpovedne. Spájaním síl zabraňujeme tomu, aby prepadli hlasy,“ uviedol Heger.

Na tlačovej konferencii oznámili spoločný postup do volieb aj spoločnú kandidátku pod značkou Demokrati. Heger ocenil vecnú diskusiu s predstaviteľmi Jablka, ich programy sa podľa jeho slov v mnohom dopĺňali a v niektorých oblastiach našli prienik.

Prečítajte si tiež:

Päť miest na konci kandidátky 

Na rokovania prišli predstavitelia Jablka s dvoma požiadavkami. „Požadovali sme posledných 20 miest na kandidátke pokope. Druhou bolo, že tie peniaze, ktoré vygeneruje Jablko a vloží ich na účet Demokratov, budú spätne použité na kampaň Jablka,“ uviedla Ďuriš Nicholsonová.

Napokon sa dohodli na kompromise. Jablku bude patriť posledných päť miest na kandidátke Demokratov. 

Strana Jablko bude aj naďalej fungovať. V súčasnosti stále nie je zaregistrovaná, stať by sa tak malo v najbližších dňoch. Podpisy sú v súčasnosti na ministerstve vnútra, odovzdali ich tam 20. mája. 

Ďuriš Nicholsonová tvrdí, že všetci jej členovia považujú dohodu s Demokratmi za úspech, aj napriek tomu, že v tomto prípade o stoličku v Národnej rade zabojuje len päť z nich. Podľa nej majú spoločný cieľ a Jablko nestavali na jedno volebné obdobie.

„Bol to výsledok dohody. Neboli sme skúpi, bolo to predmetom diskusie, takto sme sa dohodli,“ povedal Heger v súvislosti s tým, že na ich kandidátke bude len päť predstaviteľov Jablka. Podotkol, že sa rozprávali najmä o programe. 

S dvadsiatimi miestami problém podľa jeho slov nemali, preferovali však, aby boli rozhádzané naprieč kandidátkou. Napokon prišlo Jablko s tým, že chce len päť miest, ale pokope.

Jablko a Demokrati
Jablko a Demokrati Zdroj: TV Markíza

„Slovensko je opäť, žiaľ, na križovatke a je veľmi dôležité, aby si vybrali cestu demokracie a reforiem,“ povedala šéfka Jablka.

Jablko sa v prieskumoch politických preferencií pohybuje na úrovni jedného percenta, zatiaľ čo Demokrati na troch. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.