Množstvo vyrobeného oblečenia ohrozuje našu planétu. Jednu z najväčších skládok vidno aj z vesmíru

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nákupné centrá, butiky, internetové e-shopy a rôzne iné menšie či väčšie predajne s oblečením. Množstvo šatstva, ktoré sa na svete vyprodukuje a následne dostane na pulty predajní, je enormné. A nie vždy končí len v skriniach kupujúcich. Tony oblečenia sa dostávajú na skládky, jedna z nich v juhoamerickom Čile dosiahla gigantické rozmery. 

Prečítajte si tiež:

Problém spojený s takzvaným „fast fashion“ a následným vyhadzovaním oblečenia ovplyvňuje našu planétu zásadným spôsobom. Okrem toho, že móda sa vyrába vo veľkom množstve, bez ohľadu na pracovné podmienky či kvalitu, mnoho nepredaného šatstva končí na skládkach odpadu. 

Faktorom „fast fashion“ je nízka cena za oblečenie, ktorá ho robí na jednej strane ľahko dostupným, na druhej strane je trh s oblečením presýtený a nie všetko sa podarí predať. 

Prečítajte si tiež:

Pri výrobe oblečenia sa používa množstvo chemikálií, ktoré z výrobných tovární, ale aj z následných skládok oblečenia, prenikajú do životného prostredia. 

Opakom fenoménu je „slow fashion“, takzvaná pomalá móda, ktorá je charakteristická lokálnou výrobou, vyššou kvalitou a dlhšou životnosťou. 

Prečítajte si tiež:

Jedna z najväčších skládok oblečenia, ktorá vznikla ako dôsledok „fast fashion“, sa nachádza na púšti Atacama v Čile. Namiesto piesočných dún tu nájdeme kopy nepredaného oblečenia.

Ničivé následky nerecyklovania a vyhadzovania oblečenia na tomto mieste sú viditeľné aj na satelitných snímkach. 

Televízia Markíza pripravila od pondelka 5. júna do soboty 10. júna 2023 celotýždňovú iniciatívu s názvom Zelený týždeň. Každý deň sa zameria na jednu oblasť každodenného života - od stravovania, cez módu, energetiku, až po odpadové hospodárstvo.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti