Ušetríte peniaze aj prírodu. Second hand je skvelou alternatívou rýchlej módy

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Textilný priemysel je jedným z obrovských zdrojov ekologického znečistenia. Lenka s Tomášom z Telerána vám dnes ukážu, ako sa dá vkusne a príjemne obliecť v second hande.

Oblečenie z druhej ruky predáva aj second hand Humana. Pracovníkom denne prejde rukami približne 35 ton oblečenia. Takmer všetkému oblečeniu nájdu druhý domov. „Oblečenie, ktoré odkúpime, prejde dezinfekciou a dezinsekciou,“ tvrdí Juliana Krivušová, PR second handu Humana.

Tovar, ktorý nepredajú, pošlú naspäť na pretriedenie a snažia sa vymyslieť spôsob, ako oblečenie ďalej zužitkovať. „Nič neskončí v odpade, skutočne pracujeme tak, aby sme zanechávali čo najnižší dosah na životné prostredie,“ dodáva Juliana.

Prečítajte si tiež:

Ako nakupovať v second handoch?

Módna redaktorka Jana Matúšová radí, že dôležité je vyhradiť si na nakúp oblečenia z druhej ruky viac času. V klasických „fast fashion“ obchodoch nájdete takmer všetko a vo všetkých veľkostiach – no v second handoch to tak nie je.

„Nenechajte sa tým hľadaním odradiť, stojí to za to,“ tvrdí.

Pre milovníkov módy je najväčším plusom to, že kúsky v second handoch sú originálne a jedinečné. Málokedy sa stane, že na rovnaký kus oblečenia narazíte aj niekde inde. Ďalšou pozitívnou stránkou sú nízke a výhodné ceny.

Prečítajte si tiež:

Recyklácia

Pokiaľ sa oblečenie neposunie ďalej do druhých rúk, je ešte možnosť recyklácie. Tento proces je bežný napríklad aj pri šatách, ktoré môžeme vidieť na červenom koberci – či už na Slovensku alebo v zahraničí.

Kostýmy aj róby sa zvyknú prešívať, pretvárať, pridajú sa detaily alebo ďalšia látka a vždy vznikne nový originálny kúsok.

Pozrite si aj reportáž o recyklácii šiat z obľúbenej show Let´s Dance:

​Televízia Markíza pripravila od pondelka 5. júna do soboty 10. júna 2023 celotýždňovú iniciatívu s názvom Zelený týždeň. Každý deň sa zameria na jednu oblasť každodenného života - od stravovania, cez módu, energetiku, až po odpadové hospodárstvo.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.