Plytváte v domácnosti jedlom? Pozrite si zopár rád, ako sa nadmernej produkcii odpadu vyhnúť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Odpad nie je potrebné len recyklovať, v prvom rade by sme sa mali snažiť ho tvoriť čo najmenej – a to platí aj pri jedle. Mnohé domácnosti majú s nedojedeným jedlom problém. Pokiaľ nežijú na vidieku, kde by zvyšky dojedli sliepky či ošípané, jedlo často končí v koši. Ako zredukovať plytvanie jedla čo najviac? Užitočné rady nám poskytla Alexandra Kolarik z OZ Free Food.

Prvým krokom je si problém uvedomiť a priznať. „Teraz, keď sa triedi kuchynský odpad, si môžeme všimnúť, koľko jedla denne vyhodíme,“ tvrdí Alexandra.

Nákupy

Všetko sa začína v supermarketoch. Banálna, no skutočne dôležitá rada je nenakupovať hladný. S tým súvisí aj nákupný zoznam – je potrebné sa ho držať a nepodliehať veľkým zľavám či maxi baleniam.

Pri tvorbe nákupného zoznamu je podstatné skontrolovať chladničku a domáce zásoby, aby sme nenakúpili to, čo už doma máme. Rovnako by sme mali dbať aj na dátumy spotreby, ktoré sú uvedené na obaloch.

Prečítajte si tiež:

Minimálna trvanlivosť a dátum spotreby

Dátum spotreby sa uvádza pri čerstvých potravinách, ktoré z mikrobiologického hľadiska podliehajú skaze. Sú to napríklad mliečne výrobky, mäso, ovocie či zelenina. Po tomto dátume je konzumácia potravín zdraviu škodlivá.

Minimálna trvanlivosť sa uvádza pri trvanlivých potravinách, ako sú ryža, múka, olej, konzervy či cestoviny. Pri ich správnom skladovaní môžeme tieto potraviny konzumovať aj po uvedenom dátume.

Prečítajte si tiež:

Zdravá chladnička

Alexandra tvrdí, že pod pojmom zdravá chladnička si predstavuje čistý a zorganizovaný priestor. To, ako jedlo uložíte do chladničky, tiež môže ovplyvniť jeho kvalitu a môžete tak predísť tomu, aby sa jedlo rýchlo kazilo.

Najnižšia teplota sa drží dole, preto by sme na toto miesto mali ukladať napríklad mäsové výrobky. V dverách chladničky je práve naopak teplota najvyššia. Tam by sme mali ukladať napríklad omáčky či otvorené konzervy.

Ak ušetríte jedlo, určite ušetríte aj peniaze. Ďalšími užitočnými radami sú napríklad podeliť sa o jedlo, kompostovať či variť čo najviac bez odpadu.

Televízia Markíza pripravila od pondelka 5. júna do soboty 10. júna 2023 celotýždňovú iniciatívu s názvom Zelený týždeň. Každý deň sa zameria na jednu oblasť každodenného života - od stravovania, cez módu, energetiku, až po odpadové hospodárstvo.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.