Slovenské Tatry nezvládajú konkurovať poľským. Dovolenka u nás je o niekoľko stoviek drahšia (+ porovnanie cien)

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock/BBaron

Ak pred relaxom na pláži uprednostňujete stúpanie do kopcov, je dosť možné, že ste si namiesto Chorvátska či Grécka ako letnú dovolenkovú destináciu zvolili Tatry. Slovenské Vysoké Tatry sú však už niekoľko rokov pre bežného Slováka pomerne drahé, v posledných mesiacoch zdraželi ešte viac. Našinci sa preto čoraz častejšie ubytovávajú v podstatne lacnejšom Poľsku.

Mnohé penzióny a hotely v oblasti poľských Tatier vieme nájsť za podstatne lepšiu cenu než na Slovensku. Keďže k slovenskej časti týchto hôr je to pomerne blízko, mnoho Slovákov sa ubytuje u našich severných susedov, na turistiku však chodia do slovenských hôr. 

Ubytovanie v Poľsku, turistika na Slovensku

Napríklad v Bialke Tatranskej, od slovenských hraníc vzdialenej asi 11 kilometrov, sa dá nájsť množstvo nových penziónov a hotelov, ktoré tam pribúdajú ako huby po daždi. Okrem ubytovania a stravy ponúkajú tiež wellness, ktorý je vo väčšine prípadov súčasťou balíka s ubytovaním. Podobné je to aj v iných prihraničných poľských obciach i mestách. 

Prečítajte si tiež:

Týždenná dovolenka v poľských Tatrách pre 2 osoby s raňajkami v dobre hodnotenom 3-hviezdičkovom penzióne vás vyjde asi na 308 eur, na slovenskej strane to je približne o 150 eur viac.

Dôvodom nižších cien je vyššia konkurencia i nižšie DPH

Podľa hovorkyne Slovakia Travel Karolíny Duckej do určenia cien ubytovania vstupuje viacero faktorov. „Úlohu hrá veľkosť krajiny a s tým súvisiaca kúpna sila, vyššia konkurencieschopnosť, vyšší príjazdový cestovný ruch i väčšia sieť hotelov, ktorá si môže dovoliť nižšie ceny, vernostné programy, motivačné pobyty a ďalšie výhody pre zákazníkov,“ uvádza hovorkyňa. 

Do úvahy podľa Duckej musíme brať aj ceny surovín, energií, pracovnej sily a podobne. „Faktom je aj to, že Poľsko malo na potraviny 5 % DPH ešte pred pandemickým obdobím a počas COVID-u dokonca nulovú DPH, na ubytovanie 8 % daň, takisto na pohonné látky 8 %, čím boli a stále sú v konkurenčnej výhode,“ dopĺňa Ducká. 

Cestovnému ruchu na Slovensku preto pomohlo januárové zníženie DPH na 10 % v oblasti gastroslužieb, inak by ceny v tomto priemysle na našom území mohli byť ešte vyššie. 

Prečítajte si tiež:

Na Slovensku kurací vývar, v Poľsku celé menu

Nielen ubytovanie, jedlo či služby, ale aj atrakcie nájdeme na poľskej strane za lepšiu cenu. Príkladom je lanovka. Na najvyšší Kasprov vrch stojí spiatočný lístok pre dospelú osobu asi 29 eur. Za rovnaký lístok na slovenský Lomnický štít dáte 73 eur.

Podobne je to v akvaparkoch. Kým v Tatralandii za celodenný vstup zahŕňajúci návštevu bazénov i sáun zaplatíte 48 eur, v poľskom Chocholowe to je o 10 eur menej. 

Rozdiel je, samozrejme, vidieť aj pri reštauráciách. Za hlavné jedlo v Zakopanom zaplatíte v priemere od 6 eur, na slovenskej strane toľko dáte len za kurací vývar. Ak zamierite do iného poľského mesta mimo turistického centra, napríklad do Noweho Targu, nájdete aj nižšie ceny. Ešte lacnejšie vás vyjde rýchle občerstvenie, napríklad kebab či hranolčeky.

Prečítajte si tiež:

Vstupné do národného parku

Čo sa týka Tatier, štyri pätiny z nich sú na slovenskej strane. Jedna pätina, ktorá je na tej poľskej, je v lete poriadne preľudnená. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa Poliaci vstup do svojho tatranského národného parku rozhodli spoplatniť.

Ak sa teda vyberiete napríklad na poľské Morské oko, musíte prejsť cez vstupnú bránu, pri ktorej za každú osobu zaplatíte symbolický poplatok niečo vyše jedného eura.

Takto vyzbierané peniaze slúžia na údržbu turistických chodníkov a napríklad aj na umiestnenie mobilných toaliet v ich blízkosti, čo má zabrániť, okrem iného, množstvu pohodených vreckoviek v blízkosti trás.

Podobný symbolický poplatok je zavedený aj na slovenskej strane, zatiaľ však len na dobrovoľnej báze. Podľa riaditeľa Správy TANAP-u Pavla Majka by mali byť takto vyzbierané peniaze použité na zlepšenie turistickej infraštruktúry, teda stavu chodníkov v Tatrách. 

Tatry sa čoskoro opäť začnú meniť na centrum „batôžkárov“. Od polovice júna budú môcť využiť približne 600 kilometrov turistických chodníkov: 

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti