Tieto veci nevyhadzujte, použiť ich môžete v záhradke. Ponúkame desať užitočných rád, vďaka ktorým aj ušetríte

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock/Ground Picture

Záhradkárska sezóna je už v plnom prúde. Ku krajšej záhradke a jej lepšej údržbe nám môže pomôcť niekoľko vecí, ktoré by sme bežne vyhodili. Je to ekologické, zároveň môžeme ušetriť za drahšie varianty pomôcok. 

Ako informuje tn.cz, využiť v záhradke vieme napríklad šupky od pomarančov, škrupinky z vajíčok či staré akvárium.

Prečítajte si tiež:

Škrupinky z vajíčok

Škrupinky z vajíčok, ktoré by sme za bežných okolností vyhodili, môžeme použiť hneď niekoľkými spôsobmi. Po primiešaní do pôdy sa z nich stane dobré hnojivo.

Väčšie kúsky škrupiniek sa však dajú použiť aj ako výsevné mištičky, na ktorých zo spodnej časti urobíme dierku, nasypeme hlinu a vložíme semienko. Takéto malé misky môžeme umiestniť napríklad do preložky na vajcia.

Malými kúskami škrupiniek môžeme posypať aj hlinu okolo zasadenej zeleniny. V takomto prípade budú slúžiť ako ochrana pred slimákmi.

Kávová usadenina

Zvyšky z kávy môžeme rozsypať okolo rastlín. Vďaka vysokému obsahu dusíka odpudzuje škodcov, odháňať má taktiež slimáky. Ich pozitívny účinok je potvrdený aj v prípade kvetín, napríklad ružiam prospieva pri raste.

Prečítajte si tiež:

Plastové vidličky

Zapichnutie plastových vidličiek, ktoré sme použili napríklad počas grilovačky a plánujeme ich vyhodiť, môže slúžiť v záhradke ako skvelá ochrana pred zvieratami. Ich ostré hroty bránia tomu, aby hlodavce či iné živočíchy rozrývali pôdu okolo rastlín.

Akvárium

Ak pestujete veľa rastlín a črepníky či miesto v predzáhradke sa vám míňajú, použite staré akvárium. Vysadiť ho môžete kvetinami. Keď ho umiestnite do svetla, bude fungovať ako skleník.

Prečítajte si tiež:

Noviny

Zo starých papierových novín môžete urobiť kvetináče. Stačí ich nastrihať na prúžky a namočiť do vody. Asi o 24 hodín by sa malo dať kúsky papiera rozdrviť na dreň. Keď zmesou vylejeme plastový téglik, po asi troch dňoch z neho vytiahneme vlastnoručne vyrobený kvetináč.

Ak prúžky z novín umiestnime okolo kvetináča, spomalíme stratu vlhkosti rastliny. Aby sme nezabránili priechodnosti kyslíka, vrstvy by mali byť najviac tri.

Šupky z pomarančov

Opačný efekt oproti vaječným škrupinkám majú na slimákov pomarančové šupky. Zatiaľ čo vajíčka ich držia od rastlín ďalej pre svoju ostrosť, pomarančové šupky ich zaujmú natoľko, že k rastlinám pokračovať nebudú. Slimáky totiž citrusy milujú.

Ak teda máte problém so slimákmi, stačí, keď večer nasypete šupky z pomarančov k rastlinám a na druhý deň ich pravdepodobne pozbierate naplnené slimákmi.

Prečítajte si tiež:

Plastové fľaše

Zvyšné plechovky či plastové fľaše vieme použiť napríklad ako kvetináče. Na prvý pohľad síce nemusia pôsobiť dekoratívne, ak ich však potriete farbou, môže pôsobiť priam ozdobne.

Sieťové tašky

Už primárny účel sieťkových tašiek so sťahovacou šnúrkou je ekologický, keďže v nich nosíme nákupy opakovane a vyhneme sa tak použitiu jednorazových tašiek. Môžu však poslúžiť aj v záhrade, napríklad ako ochranná sieťka pred škodcami.

Zvyšky zeleniny

Z niektorých zvyškov zeleniny si môžete vypestovať nové kusy. Ide napríklad o šalát, zeler či cibuľu. Srdiečko šalátu jednoducho vložíte do sklenenej nádoby s vodou a postavíte na svetlo. Vodu po niekoľkých dňoch vymeňte. Rast uvidíte v priebehu pár týždňov.

Tohtoročnú úrodu ovocia zničilo počasie. Ak sa aj k marhuliam či broskyniam dostaneme, vyjdú nás drahšie. 

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti