Rýchla móda je pre nás hrozbou. Dizajnérky nám ukázali, ako sa dá vytvoriť šatník z udržateľných kúskov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Staré šijacie stroje a pletené svetre od babičky sme vymenili za tričká a nohavice za pár eur. Často nekvalitné a neudržateľné kúsky rýchlej módy ubližujú životnému prostrediu. Navyše veci, ktoré obchody nevypredajú, končia na skládkach.

Našli sme dizajnérky, ktoré sa módu rozhodli tvoriť inak. Takzvaná upcyklovaná móda šetrí vašu peňaženku a najmä životné prostredie. Ich práca spočíva v opätovnom použití materiálu či produktu.

Prečítajte si tiež:

Šíria osvetu

Mladé dizajnérky sa svojou prácou snažia šíriť povedomie o udržateľnej móde. „Ja to hovorím ľuďom tak, že vytváram svedomité odevy. Viem, odkiaľ ten materiál pochádza a oblečenie si vážim,“ tvrdí dizajnérka Veja.

Fast fashion alebo inak povedané rýchla móda, je pre našu planétu hrozbou. Síce si za malú sumu kúpime množstvo oblečenia, no nekvalitného. Ročne sa vo svete vyrobí približne 80 miliárd kusov oblečenia a až 80% z nich putuje na smetisko.

Okrem znečisťovania životného prostredia trpia aj pracovníci v továrňach. V krajinách tretieho sveta často pracujú v zdraviu ohrozujúcich podmienkach a za nedôstojnú plácu.

Prečítajte si tiež:

Kvalita verzus kvantita

„Príde mi zbytočné kupovať si neustále nové veci. Každá látka či kus oblečenia sa dajú využiť znova a nemusíme zaťažovať prírodu,“ popisuje dizajnérka Viktória.

Tretia dizajnérka Sofia hovorí, že už bola presýtená nákupnými centrami a množstvom oblečenia, na ktoré ani nemala dostatok peňazí. Rozhodla sa nakupovať oblečenie z druhej ruky a následne si ho doma upraviť na šijacom stroji.

Často si kupuje aj oblečenie z pánskej módy, ktoré si neskôr prešije na mieru tak, aby dokonale sadlo aj na ženskú postavu.

Pokiaľ sa chceme obliekať udržateľnejšie, nemusíme vlastniť šijací stroj. Dizajnérky radia, že v prvom rade je dôležité uvedomiť si, koľko oblečenia nakupujeme a či ho vôbec potrebujeme. „Zvážte si, či vám za to stojí 3-eurové tričko, ktoré sa po jednom vypratí doslova rozpadne,“ hovorí Viktória.

Televízia Markíza pripravila od pondelka 5. júna do soboty 10. júna 2023 celotýždňovú iniciatívu s názvom Zelený týždeň. Každý deň sa zameria na jednu oblasť každodenného života – od stravovania, cez módu, energetiku, až po odpadové hospodárstvo.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti