Obchodný konflikt medzi USA a Čínou prerastá do obchodnej vojny

Čínska národná vlajka veje vedľa rozostavaného mrakodrapu China Zun v Pekingu.
Zdroj: TASR/AP Photo/Andy Wong

Americký prezident pohrozil ďalšími sankčnými clami na čínske tovary.

Obchodný konflikt medzi USA a Čínou ďalej eskaluje. Obe najväčšie svetové ekonomiky sa vzájomne vyhrážajú stále novými odvetnými opatreniami. Americký prezident Donald Trump pohrozil ďalšími sankčnými clami na čínske tovary v hodnote 200 miliárd USD (172,22 miliardy eur). V pondelok (18. 6.) večer miestneho času poveril obchodného splnomocnenca USA Roberta Lighthizera, aby identifikoval príslušné produkty, oznámil Biely dom.

Trump označil tento krok za odvetné opatrenie. Nové clá vo výške 10 % majú vstúpiť do platnosti, ak bude čínska vláda odmietať zmeniť svoj postup a skutočne zavedie clá, ktoré ohlásila, povedal.

Čína uviedla, že v prípade nových ciel na tovary v hodnote 200 miliárd USD, ktoré Trump ohlásil v pondelok, prijme odvetné opatrenia. Clá USA predstavujú "extrémny tlak a vydieranie" a Čína zareaguje rozsiahlymi opatreniami, uviedlo čínske ministerstvo obchodu tesne po Trumpovom oznámení.

"Spojené štáty spustili obchodnú vojnu a porušili trhové pravidlá," uviedlo čínske ministerstvo. Čína bude reagovať takým spôsobom, aby ochránila záujmy krajiny a občanov. USA koncom minulého týždňa zaviedli clá na čínske tovary v hodnote 50 miliárd USD. Peking na ne odpovedal clami v rovnakej hodnote.

WASHINGTON/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Clo

Dôležité udalosti