Spojili sociálnu pomoc s ekológiou. Nadácia dáva druhú šancu ľuďom bez domova i starým plagátom

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Lemujú cesty v mestách aj mimo nich. Mnohí ich nazývajú aj vizuálnym smogom a roky sa o nich diskutuje. Čo sa však deje s reklamnými nosičmi po tom, ako splnia svoj obchod účel?

Nemusia končiť na smetisku, ale dajú sa využiť. Unikátny nápad, ktorý k nám prišiel zo zahraničia, dáva veľkoplošným plagátom druhú šancu a ďalší ekologický rozmer.

Prečítajte si tiež:

Podstatné sú zmeny v systéme

Nadácia DEDO sa okrem ekologických inovácií snaží aj o tie sociálne – zamestnávajú ľudí bez domova a zameriavajú sa na rodiny s malými deťmi. „Usilujeme sa o systémové zmeny, ktoré by mohli slovenskej spoločnosti pomôcť,“ vysvetľuje PR manažérka Jana Krajkovičová.

A práve ľudia, ktorí sú bez domova a chcú zmeniť svoj život, dostali šancu v tejto dielni. Ich kolegovia sa im snažia vytvoriť dôstojné pracovné podmienky, od podpísania zmluvy až po tím a pracovný kolektív. Zamestnancom ponúkajú pravidelné školenia, aby sa vo svojej práci zdokonalili a aj neskôr sa mohli uplatniť na pracovnom trhu.

Prečítajte si tiež:

Nezvyčajná recyklácia

Z použitých reklamných banerov vytvárajú nové tašky, batohy či rôzne mechy. Tímlíderka Gabika tvrdí, že jednu jednoduchšiu tašku ušije za 10 minút. „Tým, čo sa zaúčajú, to trvá dlhšie. Niekedy aj tri dni,“ dodáva.

Jana s riaditeľkou Erikou chcú šíriť osvetu, že aj ľudia s ťažkými podmienkami na život sú šikovní a dá sa s nimi spolupracovať. „Chcem, aby sme si ako spoločnosť uvedomili, že dôležitá je systémová zmena. Potom môžeme bezdomovectvu zamedziť ,“ dodáva Jana.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.