Parlamentný bufet bol kedysi známy škandalózne lacnou ponukou. Takto vyzerá teraz

Parlamentný bufet.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Novinári doň v roku 2014 dostali zákaz vstupu, keď prichytili poslancov v podguráženom stave.

Poslanci sa konečne dočkali. Po mesiacoch rekonštrukcie im opäť otvorili legendárny parlamentný bufet. Prestavba vyšla na takmer milión eur. Zákonodarci si zvykajú na zdravšie menu aj vyššie ceny.

Parlamentný bufet je po kompletnej prerábke kuchyne s jedálňou. „Elektroinštalácie, vodoinštalácie, odsávanie, v pôvodnom stave to bolo 24 rokov," povedala riaditeľka odboru komunikácie parlamentu Zuzana Čižmáriková.

K parlamentnej klasike - alias rezňu a treske - pribudli zdravšie možnosti. „Ponúkame im bulgur, krupoto, polentu, niečo, na čo neboli doteraz zvyknutí," hovoril šéfkuchár Jaroslav Hanus.

„Rezeň síce je, ale je v cestíčku, nie je vyprážaný a určite nebude každý deň," pokračovala Čižmáriková.

Bufet kŕmi aj 400 zamestnancov Národnej rady. „Prišli také novinky ako fit jedlá, šalát - to pred letom oceňujeme," opísala poslankyňa SaS Jana Cigániková.

Určite je to lepšie, samozrejme, to sa nedá porovnať. Dvadsaťpäť rokov to nebolo rekonštruované, pobehovali tam všelijaké zvieratá, takže už to ani nebolo hygienické," uviedol predseda klubu SNS Tibor Bernaťák.

Bufet sa zapísal do histórie viacerými kauzami - najmä škandalózne lacnou ponukou. Vyprážaný rezeň za 90 centov je už roky minulosťou, no jeho legenda žije dodnes.

„Aby si ľudia nemysleli, že tu poslanci jedia za euro. Ja som mal polievku, hlavné a nejaký šalát a platil som 7,50 eura," reagoval poslanec Boris Kollár.

Bufet plnil titulky aj v roku 2014. Novinári doň dostali zákaz vstupu, keď prichytili poslancov v podguráženom stave. Zákaz je už dávno zrušený, no verejnosť stále nemôže všade.

Zatiaľ, čo v hlavnej časti jedálne sa stravujú zamestnanci parlamentu a novinári, tak za plentu už bežný smrteľník nemôže. Časť je súkromná pre poslancov, ich návštevy a pracovné rokovania.

A teraz otázka, koľko to celé stálo. Konečná cena - 890-tisíc eur. „Práveže sme ušetrili takmer 170-tisíc - pôvodná suma zákazky bola milión a 20-tisíc," povedala Čižmáriková.

„Ak verejnosť a odborníci nevedia, ako sa tá cena určila, tak nemôžeme vedieť, či ide o reálnu úsporu," dodal Pavel Sibyla, z Nadácie Zastavme korupciu .

Tender zo začiatku budil dojem, že je šitý niekomu na mieru. Národná rada však kritiku mimovládky vypočula a súťažné podmienky opravila. 


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti