Budovanie ciest z cigaretových ohorkov. Po Žiari nad Hronom nás čakajú aj ďalšie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nielen papier, sklo či plasty, ale aj cigaretové ohorky je možné recyklovať. Využiť sa dajú pri budovaní asfaltových ciest. S nápadom prišiel pred pár rokmi environmentálny inovátor Hugo Repáň. 

Využiť cigaretové ohorky v rámci asfaltovania ciest bol podľa Repáňa spontánny nápad. „Uvedomil som si, že sa váľa okolo nás niečo, čo nikto nerieši,“ popisuje začiatky svojho projektu. 

Prečítajte si tiež:

Použitie ohorkov pri budovaní ciest sa spojilo s myšlienkou náhrady celulózy, ktorá sa do asfaltu primiešava. Na jednej strane je možné ušetriť celulózu a použiť ju do iných produktov, na strane druhej ide o spracovanie odpadu, ktorý by sa pohodený pri ceste rozkladal dlho. Ohorky totiž nie sú biologického pôvodu, ide o plast. 

Hugo Repáň si na začiatku uvedomil, že je potrebné dať ľuďom špeciálne nádoby, do ktorej ohorky budú zhromažďovať. „V rámci rôznych priestorov inštalujeme špecifické zberné nádoby, ktoré edukujú aj samotného fajčiara,“ hovorí s tým, že prostredníctvom nádob zároveň vysvetľujú fungovanie a priebeh projektu. 

Prečítajte si tiež:

Zvoz týchto nádob zabezpečujú raz do mesiaca. Následne z nich robia asfaltovú zmes.

Na prvú cestu z ohorkov, ktorá vznikla v októbri 2022 v Žiari nad Hronom, využili 150 kilogramov ohorkov. Ide o viac ako jeden milión ohorkov a vzniklo z toho 200 štvorcových metrov.

Prečítajte si tiež:

Projektu sa darí, zatiaľ čo predtým mali za celý rok 150 kilogramov, teraz vyzbierajú mesačne jednu tonu. 

Repáň dodáva, že ďalší veľký projekt cesty z ohorkov by mali realizovať ešte tento rok. 

​Televízia Markíza pripravila od pondelka 5. júna do soboty 10. júna 2023 celotýždňovú iniciatívu s názvom Zelený týždeň. Každý deň sa zameria na jednu oblasť každodenného života - od stravovania, cez módu, energetiku, až po odpadové hospodárstvo.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti