Demokratov s Jablkom posilní známe politické meno. Prekvapením je jeho umiestnenie na kandidátke

Eduard Heger a Lucia Ďuriš Nicholsonová
Eduard Heger a Lucia Ďuriš Nicholsonová Zdroj: FB/Eduard Heger

Demokratov s Jablkom posilní na kandidátke známe politické meno. Ide o bývalého ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jozefa Mihála. Aj keď pôsobí ako expert Jablka, prekvapivo nepatrí medzi päť avizovaných mien.

Keď v marci Lucia Ďuriš Nicholsonová zakladala stranu Jablko, na úvodnej tlačovke pri nej nestál expert strany pre sociálne otázky Jozef Mihál. Vtedy to europoslankyňa okomentovala slovami, že bývalý minister práce už takúto publicitu nepotrebuje.

Po spojení Jablka s Demokratmi sa podľa našich informácií však bývalý minister objaví na kandidátke. Ten to nevylúčil.

„Odpoveď dostane v piatok,“ odpísal nám naše otázky.

Práve v piatok bude tlačovka, kde strany oficiálne oznámia novú posilu.

Prekvapením je, že Mihál nebude patriť medzi piatich kandidátov Jablka, ktoré si strana vyrokovala pri spájaní s Demokratmi. Vraj bude kandidátom oboch subjektov.  

Jozef Mihál dlhé roky pôsobil v SaS, za túto stranu bol počas Radičovej vlády aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny. Neskôr spoluzakladal stranu Spolu, ktorá v roku 2020 vytvorila koalíciu s Progresívnym Slovenskom. Napokon sa do parlamentu tesne nedostali.

Prečítajte si tiež:

​​Klus sa k Jablku nepripojí, kandidatúru nevylučuje

K Lucii Ďuriš Nicholsonovej má blízko aj odídenec z SaS Martin Klus. Podľa jeho slov však medzi piatimi menami nefiguruje.

„Nebol som súčasť Jablka a preto to môžem vylúčiť. Sám som zvedavý, ktoré mená to budú,“ uviedol bývalý štátny tajomník na ministerstva zahraničných vecí.

Aj keď po skúsenosti s Richardom Sulíkom, ktorý podľa jeho tvrdení dopomohol k tomu, aby sa nedostal na Európsky dvor audítorov, nevylučuje, že sa na nejakej kandidátke ešte objaví.     

„Nemal som síce ilúzie o zákerných a bezcharakterných klamároch v slovenskej politike, ale Richard Sulík úspešne prerazil dno. Na druhej strane vnímam výzvy mnohých ľudí, aby sme sa tí ktorí sme prezentovali slušnosť a rozvážnosť nenechali znechutiť a nevyprázdnili politický priestor presne pre tento typ ľudí. Mám posledné 4 týždne, aby som vyhodnotil, ktorý z týchto scenárov u mňa dostane prednosť,“ uzavrel Klus.

Prečítajte si tiež:

​​Spájanie im nepomôže

Samotné spojenie strán politológ považuje za úplne zbytočné, keďže podľa neho môže Demokratom priniesť viac škody ako úžitku.

„Čo sa týka strany Demokrati, ide o úplne zbytočný krok. Tých pár promile percent, ktoré by so sebou Lucia Ďuriš Nicholsonová doniesla, môže byť menšie, ako to percento voličov, ktoré od Demokratov odíde po tom, ako sa meno europoslankyne objaví na kandidátke,“ zhodnotil politológ Radoslav Štefančík.

Zároveň dodal, že Demokrati by sa mali sústrediť na vlastnú personálnu politiku.

„Demokratom by pomohlo, keby vymenili lídra a neustále sa nevracali k mimoriadne neúspešnej a nezáživnej téme spájania, podotýkam spájania mikrostrán, ktoré väčšinového voliča vôbec nezaujímajú,“ myslí si Štefančík.

Prečítajte si tiež:

Heger sa vybíja s Dzurindom

Hneď po vzniku pripisovali prieskumné agentúry Demokratom približne päťpercentnú dôveru. V nasledujúcich meraniach rast nezaznamenali, neskôr prišiel postupný pokles. Aktuálne sa pohybujú na úrovni troch percent.

Ani príchod Jablka tento trend zrejme nezlomí. Podľa šéfa agentúry Focus je totiž v tomto politickom priestore dosť veľká tlačenica.

„Jablko je prijateľné pre voľbu najmä medzi liberálmi (SaS) a progresívcami (PS). Nedá sa však očakávať, že títo voliči (SaS a PS) budú odchádzať od svojich pôvodných strán po spojení Jablka s Demokratmi,“ ozrejmil Martin Slosiarik.

„Myslím si, že súťažia o voliča zároveň v prostredí, kde sa dnes pohybujú Modrí - Most-Híd. Ten priestor nie je dostatočný pre dve takéto strany, takže podľa mňa sa dosť limitujú v možnostiach rastu,“ uzavrel.

Demokrati predstavili novú posilu z umeleckých kruhov. Viac nájdete vo videu. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.