Doprajte si digitálny detox. V tejto dobe ho určite potrebujete

Ilustračná snímka.
Zdroj: Unchalee Khun/shutterstock.com

Na elektronike sme už tak závislí, že pomaly ani nevnímame, že ju používame.

O detoxe, ktorý sa týka očisty tela, sa napísali stovky článkov. Ale stretli ste sa už s pojmom digitálny detox? Keď to premeníme na drobné, tak je to vlastne duševný odpočinok.

V dnešnom pretechnizovanom svete ho potrebuje každý z nás. V ideálnom prípade sa vzdáte aspoň na 24 hodín akýchkoľvek výdobytkov modernej elektroniky. Za celý deň by ste sa nemali pozrieť na mobil, notebook, počítač, tablet alebo televíziu.

Ruku na srdce, vydržíte to? Možno si väčšina z vás teraz hneď odpovie, že áno alebo „to dám ľavou zadnou", ale realita vás môže prekvapiť. Na elektronike sme už tak závislí, že pomaly ani nevnímame, že ju používame. A to nebezpečne často.

Bez stresu

Najrôznejšie prieskumy ukázali, že mobilné telefóny, či počítače sú zdrojom neustáleho stresu. Útočí na nás reklama, správy od známych, veľa času strávime surfovaním na sociálnych sieťach alebo internetových stránkach. Sme tým zahltení 24 hodín denne, pričom väčšina z týchto aktivít je úplne zbytočná. Zaberajú nám čas, ktorý by sme mohli venovať úplne iným veciam. Najhoršie na tom je, že si to uvedomujeme.

Sústredenie sa

Elektronické zariadenia nás stále rozptyľujú a vyžadujú si našu pozornosť. Stále pozeráme, či nám niekto nevolal, neprišla SMS alebo dôležitý mail. Robíme tak veľa vecí naraz a vlastne žiadnu poriadne. A to je veľký nápor pre náš mozog a predovšetkým na naše sústredenie sa.

Oddych pre telo

V konečnom dôsledku digitálny detox prospeje aj vášmu telu. Prestanete sa hrbiť nad tabletom, bez prestávky sedieť za počítačom alebo neustále zamestnávať vaše prsty pri používaní mobilného telefónu. A vaša chrbtica a svaly vám budú naozaj vďačné, píše bety.cz.

BRATISLAVA/zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.