Na Slovensku máme novú národnostnú menšinu. Jej príslušníci tu žijú už 70 rokov

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia

Vláda prijala uznesenie, ktorým sa Vietnamci stali 14. národnostnou menšinou. Majú nárok na reprezentáciu v štátnych orgánoch aj na príspevok na rozvoj kultúry. Pre komunitu je to najmä uznanie, že sú súčasťou našej spoločnosti.

Slovensko má oficiálne 14 národnostných menšín. Uznesením vlády sa k nim pridala aj vietnamská komunita

Na Slovensku žije zhruba 3-tisíc slovenských občanov hlásiacim sa k vietnamskej národnosti. Ďalších 7-tisíc má vietnamskú národnosť, ale nemajú slovenské občianstvo. 

Podľa zástupcov komunity je to veľký krok. Znamená to pre nich oficiálne uznanie ich prínosu pre slovenskú spoločnosť, ale aj financovanie vlastnej kultúry. 

Prečítajte si tiež:

Cítia sa ako súčasť slovenskej spoločnosti

Vietnamská menšina sa na slovenské úrady obrátila už v roku 2022 so žiadosťou o zaradenie medzi národnostné menšiny. Naposledy sme zoznam rozšírili o ruskú a srbskú menšinu. 

Vládnym uznesením získajú Vietnamci na Slovensku práva aj povinnosti. Môžu mať vlastného zástupcu vo Výbore pre národnostné menšiny a etnické skupiny Rady vlády Slovenskej republiky pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť.

Ich zástupcovia budú tiež začlenení do participatívnych procesov ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy a budú spolupracovať pri formulovaní verejných politík a rozhodnutí v prípadoch, keď sa ich príslušná verejná politika týka.

Budú mať aj nárok na príspevok z Fondu na podporu kultúry národnostných menšín. 

Predseda vietnamskej komunity Phuong Vo dodáva, že najdôležitejšie na uznesení je pre nich to, že sú oficiálne uznaní ako súčasť našej spoločnosti.

„Je to pre nás dôležité, pretože to znamená, že sme prínosom pre spoločnosť a plnohodnotne do nej patríme,“ hovorí Phuong Vo.

„Uznanie vietnamskej komunity nie je o politike, ale o prijatí a spoločnom priateľstve medzi našimi komunitami. Signál, ktorý dnes vyslala vláda SR umožňuje prehĺbenie vzťahov vietnamskej diaspóry so Slovákmi a Slovenkami, a tiež interkultúrny dialóg našich detí,“ hovorí vizuálna umelkyňa Kvet Nguyen.

„Je to aj gesto, ktoré ukazuje, že Slovensko nie je homogénnou krajinou, ale naopak, že Slovensko je otvorené rôznorodosti kultúr, ktoré tu existujú. Je pre nás cťou byť jednou z národnostných menšín Slovenska a veríme, že to bude naďalej vzájomným obohatením,“ dodáva Nguyen.

Prečítajte si tiež:

Žije tu už tretia generácia

Vraví, že na Slovensku sú aktívni a združujú sa v spolkoch a organizáciách. 

„Založili sme tu komunitu, snažíme sa zachovávať spoločnú identitu, jazyk, kultúru aj tradície. Sformovali sme rôzne organizácie ako Vietnamská komunita na Slovensku, Únia vietnamských žien na Slovensku, Zväz vietnamských podnikateľov na Slovensku či Slovensko-vietnamská obchodná komora,“ dodáva.

On sám žije na Slovensku už 36 rokov a podniká v gastronómii. Má tu rodinu, priateľov, obchodných partnerov a cíti sa tu ako doma. 

Najviac sa ich sústreďuje v Bratislave, Košiciach a veľkých mestách. S negatívnymi skúsenosťami sa vraj už nestretáva.

„Zlé skúsenosti sme mali skôr v 90.tych rokoch po revolúcii, ale teraz je to priaznivejšie. Ľudia už sú scestovaní, poznajú aj iné národnosti a už nás berú celkom pozitívne,“ hovorí Phuong Vo.

Dodáva, že oficiálne uznesenie vlády im pomôže rozvíjať svoju kultúru a sprístupňovať ju verejnosti. 

Získať slovenské občianstvo je náročnejšie. Žiadateľ musí mať minimálne päť rokov trvalý pobyt na Slovensku, zvládnuť jazykový test a test zo slovenskej kultúry či histórie.

Prvá vlna Vietnamcov pricestovala do Československa ešte v 50.tych rokoch. V súčasnosti u nás žije už tretia generácia.

„Početná vietnamská komunita žije na Slovensku už takmer 70 rokov. Vietnamci žijúci na Slovensku zdieľajú spoločnú identitu, jazyk, kultúru a tradície,“ dodáva prekladateľ z vietnamského jazyka Viet Nguyen.

Pozrite si reportáž z obce Havaj, kde žije početná rusínska menšina (3. 6.):

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.