Obyvatelia Novej Bane pred vchodmi vo veľkom pestujú kvety či bylinky. Mesto im na to po novom prispeje

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Okolie bytoviek v Novej Bani žiari farbami. Čoraz viac ľudí si miesto pred vchodom skrášľuje kvetmi a zeleňou. Časť výzdoby im odteraz preplatí mesto.

Na novobanskej radnici si povedali, že na výzdobu jedného vchodu prispejú aspoň 15 eurami. Stačí vraj predložiť účtenku. 

„Ľudia si môžu nakúpiť kvety, trvalky, taktiež zeminu, ale takisto aj drevenú kôru,“ priblížila Lenka Šubová, manažérka projektov na Mestskom úrade Nová Baňa.

„Mesto zatiaľ začalo len s týmto pilotným projektom, uvidíme, ako to bude v budúcnosti,“ odpovedala na otázku, či nie je 15 eur málo.

Prečítajte si tiež:

Od kvetov po čili papričky

Niektorí obyvatelia budú pred vchodmi pestovať s príspevkom či bez neho. „Ja sa tým ani nezaoberám, my sa spojíme spolu so susedou a na nejakých 15, 20 či 30 eurách nezáleží,“ uviedol Jozef Hudec, ktorý žije v bytovom dome už 40 rokov. 

So susedou si skrášľujú okolie asi päť rokov. Okrem kvetov majú pred vchodom aj bylinky. „Mäta, medovka, aby si každý mohol odtrhnúť, kto chce, kto má na to chuť. Sem-tam aj čili papriky,“ hovorí Jozef. 

Detská lekárka Katarína Tužinská pestuje zeleň a kvety už 25 rokov, odkedy v bytovke žije. Postupne sa k nej pridávali ďalší. V okolitých záhradkárstvach je ako doma. 

„Máme s nimi dobré vzťahy, ale samozrejme, že kvety donesú niekedy aj moje kamarátky, priateľky. Máme aj letničky, ktoré tomu dodávajú farby. Od žltej cez ružovú, oranžovú,“ povedala.

Prečítajte si tiež:

Majú aj eukalyptus

Pri bytovke však rastie aj strom, aký by ste tam nečakali. Je ním eukalyptus.

„Je tu tretí rok. Toto je taká odroda, ktorá vydrží do mínus 20 stupňov,“ vysvetlila ďalšia obyvateľka Adriana Repiská.

Technické služby vraj zabezpečia aj benzín do kosačky, prípadne požičajú kosačku tým, ktorí chcú mať pred bytovkou vždy pekne pokosený trávnik.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.