Môžu sa Demokrati, Modrí či Maďari dostať do parlamentu? Dáta hovoria jasnou rečou (+ graf)

Na snímke zľava Mikuláš Dzurinda a Eduard Heger
Na snímke zľava Mikuláš Dzurinda a Eduard Heger Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

My to určite dáme. Toto hlásia všetky strany, ktoré sú aktuálne pod hranicou zvoliteľnosti. História však ukazuje presný opak. V predchádzajúcich troch parlamentných voľbách sa to podarilo len jednej.

Síce sú len štyri mesiace do volieb, viaceré strany stále nevedia, s kým a v akom formáte pôjdu do volieb. Pritom len štyri subjekty na politickej scéne majú relatívnu istotu, že sa do parlamentu dostanú.

Mimo ohrozenia sú teda Smer, Hlas, Progresívne Slovensko a Republika. Naopak, podľa posledného prieskumu Focusu sú na hranici zvoliteľnosti Sme rodina, KDH, OĽANO a SaS. Tesne pod ňou je SNS, Aliancia a Demokrati.

Most-Híd, ktorý odišiel z Aliancie a následne sa spojil s Modrými Mikuláša Dzurindu, sa pohybuje na úrovni jedného percenta. Rovnako je na tom aj Maďarské fórum, ktoré sa spojilo s ďalšími štyrmi stranami a donedávna koaličná strana Za ľudí. 

Okrem SNS ani jedna z nich nerastie, skôr stagnuje. Napriek tomu, vrátane tých jednopercentných unisono tvrdia, že sa do parlamentu dostanú. Podľa šéfa agentúry Focus by si nemali byť také isté. Skôr naopak.

„Ak dáta dlhodobo ukazujú preferencie pod úrovňou 5 percent a nie je tam viditeľný rast preferencií, tak strana v takomto ohrození jednoznačne je,“ uviedol Martin Slosiarik, šéf agentúry Focus.

Jedna vec sú teda politické vyhlásenia, druhé dáta a historická skúsenosť. Pozreli sme sa totiž na troje predchádzajúce parlamentné voľby a zo strán, ktoré mali pár mesiacov pred voľbami menej ako päť percent, sa to podarilo v roku 2016 len jednej.  

Pred voľbami v roku 2012 sa na hranici zvoliteľnosti pohybovalo päť strán. Štyri z nich sa do parlamentu nedostali. OĽANO, ktoré vzniklo len štyri mesiace pred voľbami, malo od začiatku rastúcu krivku, sa napokon zastavilo na 8,5 percenta.

SMK a HZDS sa v sledovanom období ani raz v prieskumoch nedostali nad päť percent, čo sa potvrdilo aj vo voľbách.

Prečítajte si tiež:

​Dokázal to len Kotleba s ĽSNS

O štyri roky neskôr sa v zóne ohrozenia pohybovalo sedem strán. Opäť strany, ktorým sa počas meraní ani raz nepodarilo dostať nad päť percent, sa do NR SR nedostali. Išlo o SMK a SDKÚ.

Jediná strana, ktorá to nielen v týchto voľbách, ale aj v ostatných troch dokázala, bola ĽSNS. Posledné prieskumy pred voľbami jej prisudzovali len dve percentá a ani trend nenasvedčoval tomu, že má výraznejšie porásť. Vo výsledku mala napokon až osem percent.

Tu však treba pripomenúť, že platilo dvojtýždňové moratórium na zverejňovanie preferencií.

Síce ani Sme rodina nemala v prieskumoch nad päť percent, ale tá vznikla len krátko pre voľbami a každým prieskumom rástla, čo dávalo silný predpoklad aj s prihliadnutím na spomínané dlhé moratórium, že sa do NR SR dostane.

Prečítajte si tiež:

​V posledných voľbách to nedali až štyri strany

Ani pred tromi rokmi nebola situácia odlišná od tých predchádzajúcich volieb. Štyri mesiace pred voľbami sa až sedem strán potácalo v okolí piatich percent. Zo strán, ktorým ani raz agentúry neprisudzovali parlamentnú príslušnosť, ani v realite neobsadili poslanecké kreslá. Konkrétne išlo o Most-Híd, SMK, Vlasť a Dobrá voľba.

A aj tieto strany v tom čase tvrdili, že to určite dajú.

Pozrite si najnovší prieskum od agentúry Focus. 

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti