Emisná norma Euro 7 skomplikuje výrobu i testovanie vozidiel. Výrazne to zvýši ich cenu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V júni 2025 vstúpi do platnosti emisná norma Euro 7. Jej cieľom je zníženie produkcie emisií, čomu sa má prispôsobiť aj výroba áut. Zníženie emisií sa však podľa všetkých nariadení nezdá tak efektívne, navyše to výrazne zvýši cenu nových vozidiel. 

Ako hovorí dopravný expert Alexander Štefuca, autá budú musieť mať podľa novej emisnej normy oveľa viac kontrolných mechanizmov. Veľa vecí bude musieť byť urobených inak ako doteraz, a to ovplyvní výrobu, ale aj testovanie vozidiel. 

Keďže vozidlá budú podľa novej emisnej normy omnoho zložitejšie, v konečnom dôsledku budú aj drahšie. 

Prečítajte si tiež:

Nie všetky vylepšenia však momentálne pôsobia efektívne v rámci šetrenia životného prostredia. Auto bude musieť mať napríklad viac snímačov. Štefuca upozorňuje, že práve to by mohlo mať vplyv na obder elektrickej energie, a tým by opäť stúpli emisie. Očakáva preto, že nariadenia sa ešte budú dolaďovať. 

So zavedením normy už v roku 2025 nie sú spokojné všetky krajiny. Napríklad Slovensko alebo aj Nemecko, ktoré je veľkým výrobcom automobilov, žiadajú odloženie jej aplikácie. 

Prečítajte si tiež:

​Podľa Štefucu zdraženie áut znamená, že budú pre nás menej dostupné, a preto sa pravdepodobne bude viac dariť zdieľanej doprave. Viac bude prekvitať aj požičiavanie áut. 

Trend istej formy požičiavania je tu podľa experta aj teraz. „Dnes sa už nepredávajú autá, predáva sa mobilita,“ hovorí s tým, že auto si vieme „požičať“, teda zobrať na splátky, a následne o pár rokov si rovnakým spôsobom vziať iné. 

​​Televízia Markíza pripravila od pondelka 5. júna do soboty 10. júna 2023 celotýždňovú iniciatívu s názvom Zelený týždeň. Každý deň sa zameria na jednu oblasť každodenného života - od stravovania, cez módu, energetiku, až po odpadové hospodárstvo.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti