Reštaurácie stále bojujú s cenami vstupov a s nedostatkom personálu

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: SHUTTERSTOCK/Monkey Business Images

Väčšina reštaurácií stále bojuje s vysokými cenami vstupov - surovín, energií a nájomného, ako aj s nedostatkom kvalitného personálu. Vyplýva to z prieskumu iniciatívy Pomoc pre gastro, ktorý zrealizovala koncom mája na vzorke 485 gastrozariadení na Slovensku.

Takmer každá prevádzka podľa prieskumu pociťuje vplyv nárastu cien. Vyše 50 percent oslovených prevádzok priznalo, že ich najviac ovplyvňujú zvýšené ceny vstupných komodít a surovín. Až tretina reštaurácií musela zvýšiť ceny o viac ako 10 percent.

Prečítajte si tiež:

Mnohí významní hráči gastrosektora tiež upozorňovali na problém dnešnej doby, a to je nájsť a udržať si kvalitného zamestnanca. Až deväť z desiatich reštaurácií pociťuje problém s nedostatkom kvalifikovaného personálu.

Z prieskumu tiež vyplynulo, že priemerné „menučko“ na Slovensku v súčasnosti stojí od päť do sedem eur a 60 percent reštaurácií ho stále dokáže ponúknuť do siedmich eur.

Prečítajte si tiež:

Reštaurácie v prieskume uviedli, že podiel na tržbách pri elektronických stravných lístkoch neustále rastie. Kriticky sa reštaurácie vyjadrili aj k téme finančného príspevku, ktorý bol zavedený ešte v roku 2021. Viac ako tretina opýtaných v gastrosektore sa domnieva, že zákazníci mohli príspevok využiť na iný účel, čo znamenalo odlev zákazníkov a pokles tržieb.

„Oslovených prevádzok sme sa spýtali, ako hodnotia aktuálnu náladu v gastrobiznise z pohľadu tržieb, návštevnosti, ale aj zamestnanosti. Výsledný Gastroindex nám vyšiel na horšiu trojku (3,45), čo v školskom slovníku znamená dostatočný,“ dodala hovorkyňa iniciatívy Karmen Procházková.

Ľudia sa po pandémii začali vracať do reštaurácií pomaly, mnohí si začali viac variť doma: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.