Požadujú zmenu. Ochranári na Poľane diskutovali o prepojení vedy a praxe

Pohľad na prírodu v Chránenej krajinnej oblasti Poľana neďaleko Chráneného areálu Dolná Zálomská 22. septembra 2020.
Pohľad na prírodu v Chránenej krajinnej oblasti Poľana neďaleko Chráneného areálu Dolná Zálomská. Zdroj: ASR - Karin Ošvárthová

Využívanie aktuálnych vedeckých poznatkov pre praktické účely ochrany prírody a krajiny boli témou štvrtkového pracovného stretnutia ochranárov a vedcov na Poľane.

Spoločnej odbornej diskusie v teréne sa zúčastnili i poľovníci a odborní pracovníci zo slovenských vysokých škôl.

Prečítajte si tiež:

Pozorujú zmeny

Riaditeľka Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Poľana Vladimíra Fabriciusová povedala, že prepojiť vedu a prax potrebujú nové vedecké poznatky, ktoré reflektujú na klimatickú zmenu, a aj celospoločenské situácie.

„Dôvodom, prečo oslovujeme vedcov je, že pozorujeme u niektorých populácií zmeny a sledujeme nepriaznivé dopady. Potrebujeme argumenty, aby sme presvedčili kompetentných, aby sa zmenil konzervatívny prístup v ochrane prírody na ekosystémový," pripomenula.  

Druhým cieľom je podľa jej slov vytvoriť vedeckú radu Biosférickej rezervácie Poľana na zdieľanie informácií, a aj možnosti poradiť sa pri riešení problému. Ako príklad uviedla súčasnú problematiku výskytu medveďa hnedého.

„Máme síce pracovnú skupinu, chceli by sme však špecialistov, ktorí sa venujú populačnej ekológii, aby nám pomohli s argumentáciou aj nastavením riadenia," konštatovala.

Prečítajte si tiež:

Prieniky spolupráce

Poznamenala, že na neformálnej debate o efektívnej ekosystémovej ochrane prírody hľadalo vhodné riešenia na aktuálne problémy viac ako 50 vedeckých pracovníkov z viacerých inštitúcií.

Boli to odborníci z Národného lesníckeho centra zo Zvolena, Technickej univerzity vo Zvolene či Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

„Vzájomná informovanosť o dôležitých procesoch, odborné argumenty a efektívne prieniky spolupráce, to je to, čím rezonovalo spoločné stretnutie ochranárov a vedcov na Poľane," podotkla riaditeľka.

Podľa CHKO Poľana otvorená komunikácia so zástupcami vedeckej obce je jediná možná cesta pre správne nastavenie zmysluplnej praktickej ochrany prírody a udržateľného rozvoja.

„Ochrana prírody potrebuje vedecké dáta a vedci zasa ocenia témy, ktoré ochrana prírody predkladá na riešenie, a ktoré dokáže realizovať v praxi," zdôrazňuje.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zelený týždeň

Dôležité udalosti