Kupujete si prírodnú kozmetiku v drogérii? Prekvapí vás, že možno prírodná vôbec nie je

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Naoko ekologická kozmetika v zelených obaloch sa v posledných rokoch stala trendom. V regáloch drogérií je čoraz viac produktov, ktoré sa tvária prírodne, no často môže obal klamať. Na čo si pri výbere kozmetiky dávať pozor a ako si ju môžete vyrobiť doma, sme sa porozprávali s Janou Rehákovou.

Možno ste sa stretli s pojmom „greenwashing“ – ide o formu marketingu. Značka pôsobí, že vyrába udržateľné a ekologické produkty, no v skutočnosti sa len chytila trendu a ich produkcia nemá s ochranou životného prostredia takmer nič spoločné.

Ak nechcete byť „oklamaní“, vždy pri kúpe takýchto produktov dbajte na zloženie a značku. „Často prídu niektoré obrovské konzumné značky s ekologickou či prírodnou kolekciou. Už to pôsobí podozrivo,“ vysvetľuje Jana.

V zložení prírodnej kozmetiky by sa určite nemali nachádzať syntetické parfumy či alkohol. Tieto zložky sa často vyskytujú aj v prípravkoch pre deti. Preto si vždy pozorne prečítajte zloženie na zadnej strane obalu.

Prečítajte si tiež:

Vyrobte si kozmetiku doma

Existuje veľa spôsobov, ako si môžete kozmetiku vyrobiť aj doma. Janka nám ukázala, ako si vyrába napríklad peeling z kávovej usadeniny. „Pridáte k nej kokosový či mandľový olej,“ dodáva.

Oleje sú vo výrobe kozmetiky veľkým pomocníkom. Jana tvrdí, že pokiaľ nemáte doma iný, môžete použiť aj klasický slnečnicový. S olivovým olejom však buďte opatrní. „Je hutný, môže upchávať póry,“ zdôrazňuje.

Môžete použiť aj rôzne sušené bylinky. Janka nám ukázala, ako využíva sušenú levanduľu. „Zmiešate ju s hrubozrnnou soľou, olejom, prípadne s vonnou silicou a vznikne vám voňavá soľ do kúpeľa,“ tvrdí.

Prečítajte si tiež:

Výhody a nevýhody

Výroba vlastných kozmetických produktov má hneď niekoľko plusov – ušetríte peniaze aj prírodu. Nevyprodukujete zbytočné množstvo odpadu, dokonca v prípade kávového peelingu odpad využijete. Viete, čo ste do svojho produktu pridali, a tak sa nemusíte báť syntetických prísad, ktoré by vašej pokožke uškodili.

Kúpou zaručenej prírodnej kozmetiky podporíte lokálne značky a trh, keďže veľa produktov pochádza práve z nášho okolia.

„Nevýhodou môžu byť alergické reakcie, keďže využívajú rôzne bylinky, ktoré môžu byť pre niekoho dráždivé,“ dodáva Janka.

Okrem kozmetiky si môžete doma udržateľným spôsobom vytvoriť aj dekorácie a rôzne bytové doplnky. Pozrite si, čo všetko sa dá spraviť z textilného odpadu:

​Televízia Markíza pripravila od pondelka 5. júna do soboty 10. júna 2023 celotýždňovú iniciatívu s názvom Zelený týždeň. Každý deň sa zameria na jednu oblasť každodenného života - od stravovania, cez módu, energetiku, až po odpadové hospodárstvo.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti