Zbití Rómovia z Moldavy nad Bodvou podľa obžaloby klamali a krivo obvinili policajtov

Rómovia z Moldavy nad Bodvou.
Zdroj: TV Markíza

S výsledkami vyšetrovania nesúhlasí advokát dnes už obžalovaných Rómov. Podľa neho sú stíhaní nezákonne.

Z obetí sa stali vinníci. Zbití Rómovia z Moldavy nad Bodvou podľa čerstvej obžaloby klamali a krivo obvinili policajtov. Sudca už aj v dvoch prípadoch rozhodol, mimovládky protestujú. Od policajnej razie, po ktorej skončilo s modrinami a podliatinami niekoľko osadníkov, v utorok ubehlo presne 5 rokov.

S nepeknými zraneniami skončilo v rómskej osade Budulovská viacero miestnych. Do osady vtedy vtrhlo 63 policajtov poriadkovej, dopravnej a kriminálnej polície. Odviedli si odtiaľ 15 ľudí.

Ľudia z osady tvrdia, že išlo o odvetu za rozbité policajné auto pár dni pred raziou. Niektorých vraj mali na policajnej stanici aj mučiť. Trestné stíhania však neskôr zastavili, porušenia zákona nezistila ani inšpekcia ministerstva vnútra. Sťažnosť Rómov zmietol zo stola aj Ústavný súd.

Policajná akcia sa od začiatku nepozdávala ombudsmanke Jane Dubovcovej. Po rokoch sa však kauza vyvinula úplne novým smerom. Z údajne poškodených sa stali zrazu obvinení. Prokuratúra obžalovala z krivej výpovede piatich mužov a jednu ženu z osady.

V týchto dňoch už dvoch obžalovaných trestným rozkazom aj odsúdili. Muž (31) dostal podmienku, 50-ročnú ženu vzhľadom na jej ďalšie odsúdenia nepotrestali. Aj ostatným Rómom teraz hrozí väzenie.

S výsledkami vyšetrovania nesúhlasí advokát dnes už obžalovaných Rómov. Podľa neho sú stíhaní nezákonne.

Vyjadril ľútosť nad tým, „že Slovenská republika si na takýchto osobách skúša svoje právnické triky."

Mimovládky hovoria o nedôslednom a neobjektívnom vyšetrovaní. Žiadajú opätovné otvorenie prípadu a vyvodenie zodpovednosti.MOLDAVA NAD BODVOU/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Moldava nad Bodvou

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.