Do pohybu sa dáva veľká dôchodková reforma

Vizionári.
Vizionári. Zdroj: Grape

Státisíce sporiteľov v druhom pilieri mali čas do konca mája sa rozhodnúť, či chcú investovať podľa nových štátnych pravidiel. Od prvého júla začnú dôchodcovské správcovské spoločnosti (DSS) presúvať zhruba 700-tisíc sporiteľov z nevýnosných dlhopisových do výnosnejších indexových fondov.

Mnohí totiž prerábajú v garantovaných fondoch už od roku 2011 po tom, čo im tam úspory prehodila ešte Ficova vláda. Dôchodková reforma priniesla viacero zmien. Aké to sú a aké penzie vďaka nej budeme mať? O zmenách a víziách sa rozprávala Zlatica Švajdová Puškárová so svojimi hosťami v diskusnom formáte Vizionári.

Ak vás v roku 2011 vláda Roberta Fica presunula do tzv. garantovaných fondov a vy ste posledných desať rokov so svojimi úsporami v druhom pilieri nepohli, ste takzvaný pasívny sporiteľ.

Práve tých sa veľká dôchodková reforma výrazne dotýka. Je ich asi 700 tisíc. Keby ich vláda pred 12 rokmi nepresunula, v druhom pilieri by mohlo byť dnes na dôchodky nasporené viac.

„Keby k tomu kroku neprišlo tak dnes by akumulovaný majetok vrátane zhodnotenia v druhom pilieri bol vyšší zhruba o 3 miliardy eur,“ ozrejmil Maroš Ovčarik z Partners Investments. Veľká dôchodková reforma by mohla okrem iného tieto dopady zmierniť.

Prečítajte si tiež:

​„Do konca mája mohli ľudia povedať či chcú alebo nechcú byť súčasťou presunu do indexových fondov. Dôležitý je vek 54 rokov, to sú tzv. pasívni a mladší. Ak súhlasia so schválenými zmenami tak budú so svojim účtom presunutý do tej predvolenej investičnej stratégie,“ vysvetlil Peter Socha, člen predstavenstva Uniqa. Práve predvolená investičná stratégia patrí medzi najzásadnejšie zmeny, ktoré reforma prináša.

„V princípe to znamená to, že ak som mladý mal by som si sporiť v rizikovejších a zároveň aj výnosnejších fondoch a ak sa približujem dôchodkovému veku tak by som mal postupne presúvať svoj majetok do bezpečnejších prístavov,“ vysvetlila pointu zmien generálna riaditeľka sekcie poistenia a dôchodkového sporenia Ministerstva práce, Jana Polakovičová Kolesárová.

Doplnila, že človek, ktorý by sa riadil predvolenou investičnou stratégiou mohol mať v horizonte 40 rokov dôchodok vyšší o 50%. „ V kombinácii s ďalšou časťou reformy, ktorou je zníženie poplatkov bude mať dôchodok vyšší až o 64%.“

Predvolenú investičnú stratégiu odmietlo necelých 5 tisíc mladších pasívnych sporiteľov, spomedzi starších pasívnych sporiteľov v druhom pilieri je to asi 1700 ľudí. Uviedol aktuálnu štatistiku Peter Socha. Podľa Maroša Ovčarika ide o veľmi pozitívne čísla.

Reforma prináša aj ďalšie novinky, napríklad automatický vstup do druhého piliera pre ľudí do 40 rokov. „Vždy keď prídete prvýkrát na trh práce, zamestnáte sa na Slovensku a máte menej ako 40 rokov tak automaticky povinne vstupujete do II. piliera.

Ak sa nerozhodnete sami, Sociálnu poisťovňa vám určí DSS-ku,“ vysvetlila novinku Jana Polakovičová Kolesárová. Odborníci sa v diskusii zhodli, že ide o správny krok.

Prečítajte si tiež:

Výzva pre novú vládu

Pomerne nejasné je stále ale to, čo bude s peniazmi, ktoré si v druhom pilieri nasporíme. Reforma pôvodne mala zaviesť výplatu peňazí v dvoch poloviciach.

Z jednej by DSS-ka vyplácala po dobu 10 rokov dôchodok, druhá polovica by sa naďalej investovala a neskôr by si sporiteľ mohol kúpiť dôchodok v komerčnej poisťovni.

Na poslednú chvíľu však v národnej rade prešiel pozmeňovací návrh, ktorý zachoval jednorazový výber peňazí vo výške polovice nasporenej sumy. Podmienkou je výška priemerného dôchodku, čo je aktuálne 528 eur. Nie je však jasné či to platí pre všetkých sporiteľov.

„Koncovka je taká, že zákon sa schválil ale je nejasné čo sa dá vybrať jednorazovo pre bohatších ľudí. Či celá suma alebo polovica,“ uviedla Jana Polakovičová Kolesárová. Nové pravidlá výplatnej fázy sa tak napokon posunuli až na január 2025.

Dovtedy sa v nich má upratať. To už ale bude výzva pre novú vládu. Odborníci a DSS-ky sa zhodujú v tom, že ideálne by bolo rozdelenie výplatnej fázy na dve časti. „Rozumná úvaha je prehodnotiť referenčnú sumu tak aby zodpovedala aspoň nadštandardnému dôchodku a až následne by bolo umožnené vyberať programovým alebo jednorazovým výberom,“ myslí si Ovčarik.

„Nejaká časť by sa mala zhodnocovať dlhšie, aby priniesla pozitívny efekt. Navýšenie referenčnej sumy a umožnenie jednorazového výberu je za mňa to správne,“ uzavrel Matej Bašťovanský, člen predstavenstva Wealth Effect Management. Pracovníci ministerstva sú za dlhodobé vyplývanie úspor z druhého piliera.

Viac o novej reforme, dedení prostredkov v druhom pilieri aj praktické otázky zodpovedajú odborníci v diskusii v priloženom videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vizionári

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.