Globálne otepľovanie spôsobuje častejšie turbulencie. Počas letu by ste tak mali radšej zostať pripútaní

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock/Rich Higgins

V dôsledku otepľovania planéty sa v ovzduší častejšie vyskytujú turbulencie, na ktoré musia reagovať letci. Vyplýva to zo štúdie vedcov z britskej Univerzity v Readingu publikovanej v časopise Geophysical Research Letters. 

Vedci sa v štúdii venovali takzvaným turbulenciám čistého neba, ktoré sú ťažšie predvídateľné a pre pilotov je tak ťažšie sa im vyhnúť.

Vedecký tím zistil, že silné turbulencie vzrástli medzi rokmi 1979 až 2020 na veľmi frekventovanej severoatlantickej trase o 55 percent. Vedci to pripísali zmenám rýchlosti vetra vo veľkých nadmorských výškach spôsobených teplejším vzduchom z uhlíkových emisií.

Prečítajte si tiež:

„Po tom, čo desať rokov výskumu ukazuje, že klimatické zmeny zvýšia v budúcnosti výskyt turbulencií čistého neba, máme teraz dôkaz, že toto zvyšovanie sa už začalo,“ uviedol spoluautor štúdie profesor Paul Williams, ktorý skúma atmosféru.

Ak sa chce ľudstvo vyhnúť v nasledujúcich dekádach letom so silným „trasením“, je podľa Williamsa potrebné začať investovať do zlepšenia systémov na predpovedanie a detekciu turbulencií.

Najväčší nárast výskytu turbulencií zaznamenali na letových trasách v Spojených štátoch a severnom Atlantiku. Častejšie sú však aj v Európe, na Blízkom východe a v oblasti južného Atlantiku.

Prečítajte si tiež:

Williams uviedol, že nárast je spôsobený väčším strihom vetra - rozdielmi v rýchlosti vetra - v atmosférickom prúdení smerujúcom zo západu na východ. Z veľkej časti ho vytvára rozdielna teplota medzi rovníkom a pólmi.

Satelity pritom turbulencie „nevidia“, no dokážu rozpoznať štruktúru a tvar dýzového prúdenia, čo ho umožňuje analyzovať. Radary zase dokážu predpovedať turbulencie z búrok, no turbulencie čistého neba sú takmer úplne neviditeľné a je ťažké ich zachytiť.

Prečítajte si tiež:

Lety s turbulenciami sú nielen nepohodlné, môžu sa počas nich tiež zraniť ľudia v lietadla. Turbulencie čistého neba môžu prísť neočakávane, keď pasažieri nie sú pripútaní. Podľa Williamsa je preto rozumné byť počas celého letu pripútaný tak, ako to robia aj piloti.

Turbulencie majú aj finančné dôsledky. Letecký priemysel len v USA má pre ne stratu medzi 150 a 400 miliónmi dolárov.

Vplyv to má aj na životné prostredie, keďže počas vyhýbania sa turbulenciám sa spaľuje palivo navyše.

​Letná sezóna štartuje, letiská sú zaplnené turistami a rovnako to je s parkoviskami. Oplatí sa viac nechať sa na letisko odviezť, alebo tam parkovať. Pozreli sme sa na obľúbené medzinárodné letiská na Slovensku aj v Rakúsku: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.