Folklórny súbor Vienok priviedol k láske k slovenským tradíciám celé generácie. Pozrite si jeho príbeh

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Keď pani Helena Jurasovová Blahová v roku 1968 zakladala detský súbor Vienok, netušila, že buduje špičku medzi folklórnymi súbormi. Počas 55 rokov prešli jej rukami tisíce detí, ktoré pri vystúpeniach zaznamenávali úspechy po celom Slovensku aj v zahraničí.

Pôvodný krúžok Šikovných nôh sa napokon premenoval po prvej piesni, ktorú odspievali a dodnes nesie tento názov Vienok.

Prečítajte si tiež:

Začiatky

Pani Helena vyrastala v umeleckej rodine, kde obaja jej rodičia boli opernými spevákmi. Navštevovala baletnú školu a tanec má v krvi dodnes. Keď zakladala Vienok, boli jediným detským folklórnym súborom v Bratislave. Prvou členkou bola jej dcéra Dana.

„Mama vyštudovala vysokú školu múzických umení a chodila po rôznych tanečných školeniach. Brávala ma so sebou a už vtedy som od nej pochytila prvé tanečné kroky a piesne,“ spomína dcéra Dana, ktorá je dnes umeleckou a organizačnou vedúcou FS Vienok.

Prečítajte si tiež:

Sila folklóru

Mnohí členovia súboru v ňom prežili celé detstvo. S Vienkom sa pretancovali až do dospelosti a do súboru prihlásili aj svoje deti. „Vo folklóre je sila. Keď to človek zistí, chce, aby niečo podobné zažili aj ich deti,“ hovorí Dana.

Pedagogička tanca Barbora tvrdí, že mnohí si vo Vienku vybudovali kamarátstva na celý život, niektorí dokonca medzi sebou uzatvorili manželstvo.

Z vyjadrení členov súboru je vidieť, že folklór vnímajú veľmi intenzívne a s láskou. „Znamená to pre mňa celý môj život. Obaja moji rodičia tancovali, ja som prišla do Vienku už ako 3-ročná,“ popisuje Barbora.

Pani Helena s dcérou Danou dávajú deťom priestor na sebarealizáciu, utvorenie celoživotných priateľstiev a budujú v nich silného kultúrneho ducha.

„Najsilnejšie, čo môžeme naučiť mladých ľudí je to, aby boli suverénni, pekne sa správali, vedeli sa pohybovať v spoločnosti a mohli si zaspievať,“ dodáva Dana.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.