Ľudia s hendikepom pri téme sexuality narážajú na tvrdé bariéry. Svoje o tom vedia aj známe osobnosti

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Sú síce na vozíku, no žijú úplne bežný život. Známe tváre sa doň začlenili aj vďaka tomu, že ich okolie vníma ako úplne zdravých.

Nie všetci však majú také šťastie. Ľudia s hendikepom sú často odsúvaní na okraj spoločnosti.

S odmietnutím sa často stretávajú aj v oblasti ich sexuality. Ich okolie si pritom často myslí, že ju vôbec nemajú.

„Niekto o tom so mnou robil pred pár rokmi rozhovor, po čom mi prišlo množstvo negatívnych komentárov. Zaujímavé, že na billboardoch nevidíme negatívne komentáre na baby, ktoré lákajú chlapov do verejných domov,“ hovorí komik a moderátor Bekim Aziri.

Prečítajte si tiež:

​Youtuber Denis Kučera dodáva, že buď si ľudia myslia, že to vôbec nefunguje, alebo nemáš nárok.

Bekim priznal, že má šťastie na dobrých ľudí. „Či už rodina ma brávala von, kamaráti ma začlenili do života, ktorý som žil predtým. Nie každý však má takéto šťastie.“

Dodáva, že kým v zahraničí to funguje, na Slovensku sú ľudia konzervatívni.

Prečítajte si tiež:

Na Slovensku inkognito

Majú túžby, vlastné potreby, no k ich uspokojeniu sa dostávajú len veľmi ťažko. Ľudia s hendikepom patria medzi skupiny, ktoré pri téme sexuality narážajú na tvrdé bariéry.

Nielenže im nemá, kto s ich sexualitou pomôcť, často sa stretávajú aj s nezáujmom lekárov. Bezvýchodiskovosť je podčiarknutá aj tým, že verejnosť túto tému často zatracuje.

Chcú byť začlenení do spoločnosti a viesť obyčajný život bez toho, aby vzbudzovali zbytočnú pozornosť. Ľudia s rôznymi hendikepmi sa na Slovensku stretávajú s množstvom prekážok.

Prečítajte si tiež:

​Jednou z nich je aj ich sexualita. Tá patrí medzi témy, o ktorých sa u nás doslova nehovorí.

„Ľudia s hendikepom majú sexualitu s tým, že táto sexualita je, žiaľ, hendikepovaná. Nemajú príležitosti, vzrušenie, alebo ejakuláciu. Nemajú možnosť konzumovať sexualitu,“ hovorí psychiatrička pre ľudí s hendikepom Sylvia Bzdúchová.

Kým v Nemecku, v Belgicku či v susednom Česku pomáhajú hendikepovaným ľuďom s otázkami sexuality školení asistenti, u nás táto možnosť dostupná nie je.

„Sexuálna asistencia je jedna z možností, ako pomôcť takýmto rodinám, a hlavne tým ľuďom, či už s mentálnym alebo fyzickým postihnutím, žiť plnohodnotný život,“ hovorí lektor sexuality v sociálnych službách Ivan Niko.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.