Mešká vám lietadlo viac ako tri hodiny? Môžete mať nárok na finančnú kompenzáciu aj vo výške stoviek eur

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Až 85 percent pasažierov netuší, aké majú práva pri omeškaní alebo zrušení letu. Expertka na práva leteckých pasažierov Oľga Mareková porozprávala, v akej výške si cestujúci môžu vybaviť odškodné a v akých prípadoch by im ich mala letecká spoločnosť poskytnúť.

Ak lietadlo mešká viac ako tri hodiny alebo sa let kompletne zrušil, cestujúci majú právo na finančnú kompenzáciu vo výške od 250 do 600 eur, pričom nezáleží na cene letenky. Pasažieri strácajú tento nárok v prípade, keď komplikácie letecká spoločnosť nemôže ovplyvniť – napríklad v prípade nepriaznivého počasia alebo štrajku zamestnancov letiska.

Prečítajte si tiež:

Rozhodujú kilometre

Ceny finančnej náhrady sa určujú podľa vzdialenosti. „Do 1500 kilometrov je to 250 eur, medzi 1500 až 3500 kilometrov je to 400 eur a nad 3500 kilometrov ide už o 600 eur,“ tvrdí Oľga.

Pokiaľ cestujúci čakajú práve na letisku a aj po troch hodinách im oznámia, že ich let naďalej mešká, napríklad z technických príčin, majú nárok aj na poukážku. Tú im často ponúkne letecká spoločnosť. Využíva však fakt, že mnoho ľudí netuší o plnej finančnej kompenzácii.

Prečítajte si tiež:

„Dajú im voucher na jedlo a pitie, no neodporúčam ho prijať. Stratili by tak nárok na kompenzáciu, ktorú by si neskôr mohli zariadiť,“ dodáva.

Finančnú náhradu si cestujúci môžu vybaviť na webovej stránke leteckej spoločnosti. „Alebo sa môžu obrániť na tretiu stranu,“ zdôrazňuje expertka.

Pokiaľ pasažieri musia pre zrušený let či omeškanie ostať na letisku počas noci, majú nárok na hotel, prepravu z letiska a naspäť na letisko.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Teleráno

Dôležité udalosti