Cez víkend budete môcť na oblohe sledovať jedinečné divadlo. Na obzore sa vedľa seba zoradí päť planét

Vesmír
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock/Virrage Images

Počas najbližších dní sa bude na oblohe odohrávať „festival planét“. Sledovať budeme môcť zoskupenie piatich z nich. Na obzore sa zoradia Merkúr, Urán, Jupiter, Neptún a Saturn. Niektoré budeme môcť vidieť voľným okom, na ďalšie bude treba ďalekohľad.

Zoskupenie je výsledkom toho, že planéty obiehajú okolo Slnka rôznymi rýchlosťami, čo pri pohľade zo Zeme spôsobuje ich zhluk, informuje magazín Forbes.

Planéty sa na rannej oblohe ukážu nad východným až juhovýchodným obzorom, uviedol pre TVNOVINY.sk Rudolf Gális z Ústavu fyzikálnych vied Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Hoci planéty sa bude dať vidieť niekoľko dní, v sobotu 17. júna sa bude spolu s nimi dať spozorovať aj tenučký Mesiac, ktorý bude len jeden deň pred novom. „Potom sa presunie na večernú oblohu,“ hovorí Gális, ktorý je tiež národným koordinátorom pre popularizáciu astronómie.

Takto by sa mali planéty zoradiť počas najbližších dní:

Ako prvý sa na oblohe zjaví Saturn, a to už 30 minút po polnoci. Nasledovať bude o 1.15 hod Neptún. Jupiter vychádza zhruba o 2.30 hod, za ním o 3.00 hod Urán a ako posledný o hodinu neskôr Merkúr.

Na pozorovanie bude, samozrejme, potrebná jasná obloha. Ak budete chcieť vidieť všetkých päť planét, voľné oko nepostačí.

Tri z nich - Jupiter, Saturn a Merkúr - sa budú dať sledovať aj bez ďalekohľadu. „Urán je na hranici pozorovateľnosti voľným okom, takže pre Urán je vhodnejší a pre Neptún nutný ďalekohľad,“ priblížil Rudolf Gális.

Ako uvádza Forbes, ďalšiu „zlatú konjunkciu planét“ budeme najbližšie môcť vidieť až 8. septembra 2040, keď sa pri sebe zoradia Mars, Merkúr, Venuša, Saturn a Jupiter.

Vesmírna sonda bude na Jupiteri hľadať život. Nesie aj detektor zo Slovenska. Pozrite si reportáž zo 14. 4. 2023:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.