Dankov stožiar bude mať spoločnosť. Pamiatku na hrade po sebe zanechá aj Boris Kollár

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ďalší predseda parlamentu chce po sebe zanechať niekoľkometrový pamätník. Na Bratislavskom hrade začali inštalovať súsošie sv. Cyrila, Metoda a Gorazda.

Jeho umiestnenie schválila Kancelária NR SR a sám Boris Kollár naň prispel. Vizuál súsošia vierozvestcov však neprešiel odbornou komisiou hlavného mesta, ktorá mala v minulosti k podobe diela námietky.

Po kontroverznej soche Svätopluka, ktoré sprevádzala veľká kritika i protesty a mega stožiari Andreja Danka ide v okolí bratislavského hradu zanechať svoju stopu aj terajší šéf parlamentu Boris Kollár. Konkrétne na východnej terase hradu v týchto dňoch už začali usádzať súsošie svätých Cyrila, Metoda a Gorazda.

Prečítajte si tiež:

Požehnal ho pápež

Autorom diela je akademický sochár Anton Gábrik, súsošie bude s podstavcom vysoké vyše päť metrov, sochy odlievajú z bronzu v Česku a každá má viac ako 700 kíl. Model budúceho súsošia predstavil šéf parlamentu aj pápežovi v rámci jeho návštevy Slovenska. Dielo pápež požehnal.

Projekt na hrade inicioval bývalý poslanec SNS Anton Hrnko. Realizáciu súsošia zaplatila z Konferencia biskupov Slovenska a nadácie, prispel aj Boris Kollár. Nechcel však povedať, koľko to bolo

Pre sochy hľadala umiestnenie ešte pred vyše desiatimi rokmi Matica Slovenská. No pre nezhody s hlavným mestom sa to zrealizovať nepodarilo.

Prečítajte si tiež:

Mesto malo v minulosti námietky

Magistrát tvrdí, že aktuálne sa na nich v rámci schvaľovacieho procesu neobrátil nikto aj preto, lebo sochy nebudú na pozemku mesta. Nemohla ich tak posúdiť ani komisia pre diela vo verejnom priestore. Tá pritom mala v minulosti so stvárnením vierozvestcov problém.

„Je to areál hradu, mesto Bratislava do toho nemá čo rozprávať,“ vyhlásil predseda parlamentu.

Čo sa ale týka lokality, tá bola podľa šéfa komisie v minulosti vyhodnotená ako najvhodnejšia. Kritika k spracovaniu však zaznievala od viacerých. Padli slová o gýči, alebo prirovnanie k „sušeným údenáčom“.

Autor súsošia, ktorý na inštalácii v piatok sám pracoval, sa nám na kameru vyjadriť nechcel. Odkázal, že jeho vydarením bude samotné dielo.

Súsošie slávnostne odhalia 15. septembra, teda dva týždne pred voľbami.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kultúra

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.