Slovenská realita: Bratislavské nemocnice sú rozpadnuté, Rázsochy v nedohľadne a s Kramármi sa nepočíta

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Odklad výstavby Rázsoch odkrýva ďalší problém. Do novej nemocnice sa mali presťahovať zdravotníci z univerzitnej nemocnice. Mnohé z jej oddelení sa totiž lekárom aj pacientom rozpadávajú pred očami.

Nemocnica na Mickiewiczovej ulici v Bratislave vyzerá ako opustená a prázdna, no nie je to tak. Pracujú v nej zdravotníci a ročne je tu hospitalizovaných priemerne 10-tisíc pacientov.

Lekárom a zdravotníkom z najhoršie vyzerajúcich oddelení na Kramároch bolo sľubované, že už čoskoro budú pracovať v lepších podmienkach. Presunúť sa mali na Rázsochy.

Expremiér Peter Pellegrini ešte v máji 2019 sľuboval, že nemocnica by mohla byť v roku 2023 až 2024 spustená do prevádzky.

O rok neskôr taktiež bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí sľuboval, že sa nemocnica bude stavať. Sľuby sa ale doposiaľ nenaplnili.

Prečítajte si tiež:

Zlý technický stav

​Univerzitná nemocnica priznala, že technický stav niektorých oddelení je dlhodobo veľmi zlý. Očakávala preto, že peniaze z Rázsoch investuje štát do rekonštrukcie.

„Ak sa projekt z priamej výzvy v Bratislavskom kraji nebude realizovať mali by byť tieto financie použité na iné projekty v rámci BSK,“ uviedla Eva Kliská, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Keby sa uchádzali o peniaze z plánu obnovy, podľa analytika Dušana Zachara by to pravdepodobne nevyšlo. „Keďže sa s Kramármi nepočíta v dlhodobom horizonte, že bude pokračovať v týchto budovách. Rátalo sa, že po výstavbe Rázsoch sa uzatvoria Kramáre, Staré mesto, Podunajské Biskupice.“

V najhoršom stave je budova infekčného oddelenia na Kramároch. Žiadosť o jej rekonštrukciu má ministerstvo na stole aj v týchto dňoch.

Prečítajte si tiež:

Oprava v Starom Meste

„Rozhodnutie o prípadnej rekonštrukcii bude závisieť od budúcoročného rozpočtu,“ konštatovala Petra Lániková, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR.

Zdravotníci a pacienti tak aj naďalej zostávajú v rozpadávajúcich sa budovách. Takmer 160-ročná nemocnica v Starom meste sa podľa Lánikovej predsa len čiastočných úprav čoskoro dočká.

„Nemocnicu Staré Mesto čaká napríklad úprava priestorov Rádiologickej kliniky, úprava inžinierskych sietí, ale aj napríklad stropov,“ dodala hovorkyňa.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.