Potratová tabletka ako menej rizikový spôsob interrupcie. V zahraničí je bežne dostupná, u nás zakázaná

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

To, čo sa považuje vo vyspelých európskych krajinách za štandard, ženy na Slovensku stále nemajú. Takzvaná interrupčná tabletka zostáva u nás naďalej zakázaná. Parlament vo štvrtok tento spôsob prerušenia tehotenstva opakovane odmietol. Zo 129 poslancov bolo za iba 44. Odborníci pritom roky žiadajú o povolenie medikamentóznej interrupcie. Argumentujú tým, že je menej riziková a teda bezpečnejšia.

Poprední slovenskí gynekológovia už roky žiadajú sprístupnenie interrupčnej tabletky. Ide hlavne o rozdielnosť v rizikovosti pri interrupcii pomocou tabletky a zákroku. 

 „Lekár je povinný svojmu pacientovi poskytnúť liečbu podľa najnovších poznatkov vedy. V tomto prípade, žiaľ, zo zákona nie som schopný pacientke poskytnúť túto liečbu, pretože u nás táto tabletka neexistuje,“ hovorí Martin Redecha, prezident Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti.

Prečítajte si tiež:

Zákrok 

Pri zákroku sú ženy v krátkodobej anestézii. Podľa lekárov je nutné robiť ho veľmi šetrne, aby v prípade ďalšieho, už želaného otehotnenia, nebolo vyššie riziko predčasného pôrodu.

Nevýhodou je podľa Redechu celotelová narkóza, ktorá vždy sama o sebe predstavuje riziká. Ďalšou je tiež mechanický zásah, čím môže lekár poškodiť niektoré vlákna, a to môže spôsobiť problémy pri ďalšom tehotenstve.

Prečítajte si tiež:

Potratová tabletka

Potratová tabletka, čiže medikamentózna interrupcia, v praxi znamená, že žena užije 2 tabletky pod dohľadom lekára. Tie v jej tele vyvolajú spontánny potrat.

V zahraničí je táto forma interrupcie bežne dostupná.

„Takúto tabletku dostane žena na klinike s poučením,“ opisuje gynekológ Jozef Španka. Druhá tabletka sa podá po určitom čase. Žena si ju už dá doma.

Podľa Redechu pri tomto spôsobe ide o spontánne vyvolanie potratu, nie násilné, mechanické, a teda aj menej rizikové. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.