Hygienici zverejnili prvý zoznam kúpalísk a jazier, kde sa môžete okúpať

Zlaté piesky - ilustračná snímka
Zdroj: TASR

Aj tento rok bude pre rekonštrukciu niekoľko kúpalísk mimo prevádzky.

Pred týždňom sa oficiálne na Slovensku začala kúpacia sezóna, ktorá potrvá až do 15. septembra. Úrad verejného zdravotníctva zverejnil v piatok (22. 6.) zoznam prírodných kúpalísk, vodných plôch i kúpalísk, kde sa môžete kúpať.

Prírodné kúpaliská a jazerá vhodné na kúpanie

Hygienici tento rob budú monitorovať viac ako 80 prírodných vodných plôch. Z niektorých odobratých vzoriek ešte nie sú výsledky. V zozname nájdete tie, v ktorých hygienici už povolili kúpanie.

Zdroj: uvzsr.sk

Nevhodné jazerá a plochy na kúpanie

Na základe výsledkov z rozborov vôd nie sú vhodné na kúpanie Jazero Úhorná, Ružín, Turzovské jazero (okres. Gelnica). Vo vodnej nádrži Lipovina, Bátovce bola zistená znížená priehľadnosť vody, zvýšená farba a celkový fosfor.

Nie v každom prípade zistenej nevyhovujúcej kvality vody hrozí poškodenie zdravia. Ako vysvetľuje hlavný hygienik Ján Mikas, dôvodom na vydanie zákazu kúpania je nevyhovujúca kvalita vody v zdravotne významných, najmä mikrobiologických a biologických ukazovateľoch.

Zdroj: uvzsr.sk

Prírodné kúpalisko Kuchajda v Bratislave má nevyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie. Preukázali to vzorky, ktoré odobrali 12. júna. Prevádzkovateľ kúpaliska pritom požiadal o uvedenie priestorov do prevádzky, konanie ešte neukončili.

Na kúpanie nie je vhodná ani Oravská priehrada.

Ďalšie prírodné plochy

K dispozícii nie sú ešte analýzy vzoriek vôd z jazera na Plážovom kúpalisku v Banskej Bystrici, jazier v Malých Levároch a Plaveckom Štvrtku a Vodnej nádrže Duchonka.

V okolí Šulianskeho jazera sú vybudované chatky rekreantov, v niektorých z nich aj trvale bývajú. Pláže nemajú prevádzkovateľa a nie sú vybudované ani zariadenia na osobnú hygienu.

Plážové kúpalisko JAZERO v Košiciach nebude tento rok prevádzkované ako prírodné kúpalisko. Príslušná mestská časť sa bude starať o areál kúpaliska tak, ako po minulé roky, avšak nebude vyberať vstupné a nebude zabezpečovať dozor nad kúpajúcimi sa návštevníkmi.

Kvalitu vody nebudú hygienici kontrolovať vo vodných nádržiach Jelenec, Vráble a štrkovisko Veľký Cetín. Dôvodom je, že tieto plochy nevybudovali na rekreáciu, ale ako hospodárske nádrže pre chov rýb a závlahy, ťažbu štrku a pod. 

Kunovskú priehradu pri Sobotišti tento rok zaradili do zoznamu vodných nádrží. Vzhľadom na poveternostné podmienky a horúčavy nie je v priehrade dostatok vody na kúpanie a predsezónne vzorkovanie tu ešte neurobili. Prevádzkovateľ do dnešného dňa nepožiadal o zahájenie prevádzky.

Na oboch plážach Zelenej vody - Nové mesto nad Váhom (Perla a Bolt) bude neorganizovaná rekreácia ako v minulej kúpacej sezóne. Prevádzkovateľ ubytovania pri pláži Bolt však bude zabezpečovať pre návštevníkov pláže zariadenia pre osobnú hygienu, údržbu a upratovanie pláže.

Aj túto sezónu, tak ako vlani, bude pre rekonštrukciu zatvorené Dolno Hodrušské jazero.

Regionálny úrad do 12. júna nedostal žiadosti o uvedenie do prevádzky pre štyri vodné plochy, kde sa v minulosti kúpali rekreanti - Zemplínska šírava - Biela Hora, Kamenec a Paľkov, ako aj Veľká Domaša - Tíšava.

Umelé kúpaliská

Hygienici budú toto leto kontrolovať letné kúpaliská a aj sezónne bazény, ktoré sú počas leta doplnkovou službou ubytovacích zariadení.

Ako prvé začínali prevádzku už od mája sezónne termálne kúpaliská NOVOLANDIA Lučenec - Rapovce, Kúpalisko TERMÁL v Dolnej Strehovej, HOLIDAYPARK Kováčová alebo Vodný raj Vyhne.

TIP: Zisťovali sme, koľko vyjde rodinu s dvomi deťmi deň na kúpalisku

Naopak, v prevádzke nebolo k 12. júnu ani jedno sezónne letné kúpalisko v okresoch Košice I, Rožňava, Trebišov, Svidník, Ilava, Považská Bystrica, Púchov a Bytča.

Z dôvodu nestáleho počasia, ale aj prípravných práce, sa na kúpaliskách v severných regiónoch začne sezóna až v júli.

Celkovo bude sledovaných 212 umelých kúpalísk s 657 bazénmi, z toho 194 s termálnou vodou a 463 s netermálnou vodou. Povolenie na prevádzku dostalo zatiaľ len 363 bazénov.

Kúpaliská mimo prevádzky

Z dôvodu rekonštrukcie nebudú fungovať tieto kúpaliská - Modrá Perla Veľké Úľany, Termál Centrum Galandia Galanta, kúpalisko v Čalovci, Klenovci, plavecký bazén v plážovom kúpalisku Tornaľa, a termálne kúpalisko Katarína Kremnica.

Zdroj: uvzsr.sk

Zatvorené bude košické kúpalisko Triton. Dôvodom je, že tam hygienici zistili viaceré závažné technické nedostatky ako aj majetkoprávne nezrovnalosti.

Pre nedostatočný zdroj peňazí na rekonštrukciu nebude fungovať ani mestské kúpalisko v Moldave nad Bodvou.

BRATISLAVA/zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kúpalisko

Dôležité udalosti