Nový zákon o športe nepotešil samosprávy: Nebudú si môcť dovoliť kvalitných športovcov

Futbalista Norbert Sališ sponeul negatíva aj pozitíva súvisiace s novým zákonom o športe.
Zdroj: TV Markíza

Športovci boli doposiaľ klasickí živnostníci, po novom by za nich odvody mali platiť zamestnávatelia.

Profesionálnych športovcov čakajú zmeny. Kluby ich budú musieť riadne zamestnať. Kým športovci to vítajú, ozývajú sa aj hlasy proti tejto povinnosti. Hlavne samosprávy tvrdia, že si kvalitných športovcov nebudú môcť dovoliť.

Športovci boli doposiaľ klasickí živnostníci. S klubom sa dohodli na nejakej sume a ostatné daňové či odvodové povinnosti si museli splniť sami. A nie všetkým to vyhovovalo.

„Z vlastnej skúsenosti viem, že tie odvody človek odvádza, ale výplata mešká a tak sa dostáva do mínusu," povedal futbalista Norbert Sališ.

„Chalani, ktorým vyšlo z príjmu 600 eur platiť 250 e odvody, tak to sú strašne malé odvody na prežitie," pridáva sa hokejista Milan Mach.

Od budúceho roka by mal vstúpiť do platnosti nový zákon o športe, podľa ktorého budú musieť športovcov kluby riadne zamestnať. Zamestnávať desiatky športovcov, si ale nebudú môcť mnohé kluby dovoliť. Najmä tie v nižších súťažiach.

Aby mohli byť športovci aj naďalej živnostníkmi by uvítali aj v Humennom. Inak by kolektívne športy, akým je napríklad aj futbal, financovali len veľmi ťažko.

„Neviem povedať za všetky kluby, viem len za hokej a za futbal, ale určite by sa tá cena zdvojnásobila minimálne," myslí si primátorka Humenného Jana Vaľová.

Ešte skôr než začnú nové povinnosti pre kluby platiť, je možné, že zákon sa zmení. Problémom s povinným zamestnávaním športovcov sa budú zaoberať lídri vládnych strán na koaličnej rade.


HUMENNĚ/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti