Gynekológovia po nej volajú roky. Zavedenie potratovej tabletky vyžaduje zmenu jedinej vyhlášky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Budú môcť ženy na Slovensku podstúpiť šetrnejší spôsob interrupcie? Zdá sa, že so stúpajúcimi teplotami je čoraz horúcejšia aj táto téma. Poslanci parlamentu interrupčnú tabletku pred týždňom neschválili. Lekári, ktorí ju žiadajú, čelia agresívnym útokom a na ministerstve zdravotníctva vraj chystajú spôsob, ako ju uviesť do praxe. Stačí na to zmena vyhlášky, ktorú ale žiaden z doterajších ministrov neuskutočnil.

Na Slovensku sú interrupcie povolené. Ženy však pri tom musia ísť na chirurgický stôl a podstúpiť narkózu. Metóda v súlade s najnovšími medicínskymi poznatkami je u nás zakázaná.

Mnohí pôrodníci sa zhodujú, že ide o spôsob, ktorý by mal byť dovolený. „Sme toho názoru, že vzhľadom na výhodnosť tejto tabletky a menšie zdravotné komplikácie, by mala byť dostupná aj u nás,“ hovorí Martin Redecha, prezident Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti.

Podľa Miroslava Borovského, odborníka Ministerstva zdravotníctva SR pre gynekológiu a pôrodníctvo, je to, že v našej krajine nie je potratová tabletka pre pôrodníkov, situácia „trápna“ a vďaka tomu vyzerá Slovensko ako v stredoveku.

Parlament si však myslí pravý opak. „Potratová tabletka nie je bezpečná,“ povedal v pléne poslanec Martin Čepček. Jej povolenie ani pri poslednom hlasovaní parlamentu nebolo schválené.

Názory poslancov sa však líšia. Podľa Jany Bittó Cigánikovej ide o tému, o ktorej by nemali diskutovať politici, ale odborníci.

Prečítajte si tiež:

Jediná vyhláška

Povoleniu tabletky bráni vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR. Tá schvaľuje len chirurgický zákrok. Na zmenu stačí len podpis ministra.

Stalo sa tak takmer pred asi 10 rokmi, za čias ministerky Zuzany Zvolenskej, no k schváleniu napokon nedošlo. A je tomu tak dodnes.

Súčasný minister Palkovič sa témou začal zaoberať. Tvrdí, že sa na to pozerá ako lekár, a teda vidí benefity tabletky. Aj keď svetové štandardy sú jasné, chce si vypočuť aj konzervatívnejších lekárov.

„Ak mám aj z lekárskeho, aj z konzervatívneho lekárskeho stavu informáciu, že áno, vieme si to predstaviť v situácii, že je to pod kontrolou ústavnej lekárskej zdravotnej starostlivosti, pod kontrolou zdravotníkov,“ povedal minister. 

Za akých podmienok budú môcť ženy podstúpiť potrat touto metódou, by mal rozhodnúť ešte počas svojho úradovania.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.