Počet alergikov rok od roka stúpa. Ak patríte medzi nich, nemusíte zúfať, existuje účinná liečba

Muž s alergiou
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock/Robert Kneschke

Sezóna peľových alergií trvá už niekoľko mesiacov a mnoho ľudí si s nimi nevie dať rady. Ak patríte medzi alergikov so silnými príznakmi, nemusíte sa snažiť potláčať alergie len počas sezóny. Existuje liečba, ktorá je síce zdĺhavá, no účinná.

V súčasnosti trpí nejakou formou alergie približne tretina populácie a počty budú rásť. V priebehu niekoľkých rokov bude na niečo alergická až polovica Európanov, uviedol pre TVNOVINY.sk profesor Miloš Jeseňák, imunológ, alergológ a pediater.

Ambulancie zaznamenávajú každoročne väčší nápor pacientov. Medzi alergie, ktorých počet stúpa, patria práve aj ochorenia dýchacieho systému ako napríklad alergická nádcha.

Prečítajte si tiež:

S liečbou treba začať včas

Ak viete, že máte alergiu na určitý typ peľov, je treba začať s liečbou ešte predtým, než sa rozbehne sezóna daného alergénu. 

„Platí, že z roka na rok môže byť sezóna intenzívnejšia alebo slabšia. Dôležité je sledovať peľovú informačnú službu, ktorá informuje alergikov o aktuálnej peľovej sezóne a o tom, aké alergény sa vyskytujú v ovzduší,“ odporúča Jeseňák.

Aktuálnym trendom v boji s alergiami je lokálna liečba zameraná na alergický proces v nose alebo očiach, teda spreje a kvapky. Menej sa preferuje systémové podávanie tabletiek.

Dlhodobé riešenie

Väčšina alergií na pele sa však nemusí len potláčať počas sezóny. Alergie sa dá v podstate zbaviť, a to vďaka alergénovej imunoterapii.

„Jej princípom je minimálne trojročné podávanie daného alergénu v presne stanovenej dávke v pravidelných intervaloch,“ vysvetlil Miloš Jeseňák.

Imunitný systém si tak vybuduje toleranciu a pacient môže vysadiť všetky ostatné formy liečby.

Alergén sa môže podávať buď injekčne, alebo prostredníctvom tabletiek či kvapiek pod jazyk. Lekár odporúča, aby sa s liečbou začalo čo najskôr.

„Optimálne je to okolo piateho roku života. Čím neskôr sa s liečbou začne, tým je jej efekt miernejší,“ hovorí Jeseňák, ktorý je prezidentom Slovenskej spoločnosti alergológie a klinickej imunológie.

Prečítajte si tiež:

Pomôcť môžu aj výplachy a filtre

Okrem alergénovej imunoterapie či liečby sprejmi do nosa, kvapkami do očí či antihistaminikami existujú aj ďalšie opatrenia, ktoré môže urobiť každý, aby aspoň trochu zmiernil príznaky alergie.

Pomôžu výplachy nosovej dutiny soľnými roztokmi a napríklad aj vitamín D, ktorý má určité protizápalové a antialergické účinky.

Ak máte alergiu na pele, po pobyte v prírode sa treba čo najskôr osprchovať a umyť si vlasy.

„Mali by sme používať peľové filtre v klimatizácii v aute a peľové siete na oknách,“ hovorí lekár. Dodáva však, že väčšina alergikov sa klasickej farmakologickej liečbe nevyhne.

Niektoré lieky v kombinácii so slnkom môžu vyvolať neželané reakcie, iné zas môžu stratiť svoj účinok. Viac v reportáži:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.