Detenčný ústav v Hronovciach má prvých klientov. Obec si naň postupne zvyká

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Život v dlho očakávanom detenčnom ústave v Hronovciach sa pomaly rozbieha. Na nový režim si zvykajú prví pacienti aj personál. Zatiaľ naplnili iba zlomok kapacity zariadenia.

Detenčné centrum je kombinácia psychiatrickej nemocnice a väznice. Je určené pre nevyliečiteľne chorých zločincov, ktorí sú na slobode nebezpeční a v súčasnosti sú vo väzniciach alebo na psychiatrii.

V Hronovciach majú zatiaľ sedem klientov. „Z toho štyri osoby boli dodané z výkonu trestu odňatia slobody a tri osoby z civilného zariadenia,“ povedala Monika Kacvinská, hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže.

Ide o šesť mužov a jednu ženu. Postupne budú pribúdať ďalší. Kapacita je 76 klientov.

Prečítajte si tiež:

O umiestnení rozhoduje súd

Podľa Mareka Zelmana, hlavného lekára detenčného centra, súdne rozhodnutie o detencii trvá nejakú dobu. „Musia prebehnúť isté znalecké dokazovania v odvetví psychiatrie, čiže nečakali sme, že keď otvoríme, tak do dvoch týždňov budeme mať naplnenú kapacitu.“

O umiestnení prvého pacienta rozhodol Okresný súd v Trnave. Keďže je nebezpečný, nemohol byť v bežnej psychiatrickej liečebni.

Odsúdili ho za závažnú lúpež na 20 rokov a odpykávať trest si mal do roku 2035. Dokedy bude v detenčnom centre je otázne.

O dĺžke pobytu v detenčnom ústave bude opäť rozhodovať súd. A to na základe odborných lekárskych posudkov, ktoré bude prehodnocovať najmenej raz do roka.

„Fungujeme na dvoch jednotkách, v dvoch režimoch, jednom prísnejšom, jednom menej prísnom. S tým, že sú plánované tri typy režimov, od takého najvoľnejšieho až po teda ten detenčný pri vysokom riziku agresívneho správania,“ povedal Zelman.

Prečítajte si tiež:

Obec si zvyká

Ľudia z Hronoviec fungovanie detenčného ústavu prijali pokojne, zatiaľ sa s ním zžívajú.

Ako hovorí starosta Róbert Csudai, život v Hronovciach pokračuje tak, ako predtým. „Okolo detenčného ústavu je takpovediac ticho, nerieši sa tam žiadna udalosť.“

Obec stavia aj byty pre personál. Dvadsať už postavili, chystajú výstavbu ďalších.

V zariadení zatiaľ pracuje 53 členov väzenskej a justičnej stráže, postupne ich má byť 76, čo pri súčasnom počte pacientov stačí.

„To, na čo si musíme zvyknúť, sú bezpečnostné opatrenia, teda tie bezpečnostné režimy v súčinnosti so ZVJS, aj tieto už fungujú,“ skonštatoval Zelman.

Súdy by mali v krátkom čase poslať do zariadenia ďalších približne 50 pacientov. Venujú sa im skúsení zdravotníci, no potrebujú aj ďalších.

Od prvého júla bude mať detenčné centrum nového riaditeľa. Vystrieda terajšieho dočasne povereného.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.