Alex (14), ktorý chcel v škole útočiť sekerou, už spoznal svoj trest

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Sudca rozhodol o osude mladíka, ktorý chcel sekerou v škole zabiť spolužiakov a učiteľov. Alex (14) sa k činu sa priznal a strávi zaň 11 mesiacov v Ústave na výkon trestu odňatia slobody pre mladistvých. Súd mu nariadil aj psychiatrické liečenie ústavnou formou.

Na súde prezradil chlapec aj dôvod plánovaného útoku. Jeho úmysel sa našťastie podarilo odhaliť ešte pred tým, a tak sa nikomu nič nestalo.

Alex tvrdí, že všetko ľutuje. Ako dôvod svojho činu uviedol, že ho vraj spolužiaci, ale aj niektorí učitelia iritovali. A to tým, že na neho pokrikovali alebo sa mu posmievali.

Pokiaľ by bol páchateľ dospelý, tak by mu za tento čin hrozilo až doživotie. Avšak je mladistvý, a tak môže byť v sadzbe od dvoch do siedmich rokov. Ak by jeho skutok vyhodnotili ako závažnejší, za mrežami by mohol stráviť 10 až 15 rokov.

K jeho duševnému stavu sa vyjadrili aj znalci. Vypovedali psychológ aj psychiater, ktorí v jeho správaní našli viaceré problémy.

Psychiater doslova povedal, že najideálnejšie by bolo, keby dostal podmienku a rovno ho eskortovali do ústavnej psychiatrickej starostlivosti, čo by mu vzhľadom na jeho mladý vek malo pomôcť najviac.

Prečítajte si tiež:

​Hrozivé plány útoku

Alex priniesol záhradnícku sekeru do školy ešte vlani v októbri. Zločin podľa obžaloby plánoval spraviť už dlhšie. Zaútočiť vraj chcel po tretej vyučovacej hodine.

Nahovoriť mal aj komplicov. Ich úlohou bolo zamknúť a držať dvere do triedy. Ak by to neurobili, vyhrážal sa im vraj zabitím.

Deviatim spolužiakom a dvom učiteľom údajne chcel zaťať sekerou do hlavy, odrezať ich a vyhodiť von oknom. 

Mal mať dokonca premyslené, koho zabije prvého. Jeho plán sa však prevalil a zakročila pedagogička, ktorá deti z učebne odviedla a zamkla ju.

V spise je zmienka aj o tom, že Alex v minulosti nakrúcal videoklipy, neraz s pochmúrnym či vulgárnym obsahom s tematikou smrti a zabitia.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.