Pilot civilného lietadla sa chcel vyhnúť búrke nad východným Slovenskom. Zaletel až na Ukrajinu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pilot poľskej charterovej leteckej spoločnosti Enter Air v piatok (23. 6.) popoludní zaletel do ukrajinského vzdušného priestoru. Túto trasu zvolil namiesto pôvodne plánovaného preletu ponad východné Slovensko, informoval košický Korzár.

Let smeroval z poľského mesta Poznaň do tureckej Antalye. Podľa údajov portálu Flightradar24 lietadlo prešlo zhruba 25 kilometrov za slovensko-ukrajinskú hranicu.

Vo vzdušnom priestore Ukrajiny, ktorý je od 24. februára minulého roka pre civilné lety uzavretý, sa zdržalo približne šesť minút.

Prečítajte si tiež:

Protichodné tvrdenia

Na prípad upozornila poľská televízia TVN24. Dôvodom odklonu od plánovanej trasy bola búrka nad východným Slovenskom. „Lietadlo sa búrke vyhlo a slovenské riadenie letovej prevádzky ho nasmerovalo na takúto trasu. Všetko prebehlo v súlade s bezpečnostnými postupmi," uviedla letecká spoločnosť pre TVN24.

Podľa tvrdení poľskej agentúry pre letecké navigačné služby boli piloti v kontakte s dispečermi Letových prevádzkových služieb Slovenskej republiky.

Tá v stanovisku tvrdí, že na Ukrajinu lietadlo neposlala. Pilot sa mal riadiaceho letovej prevádzky na Slovensku minimálne dvakrát pýtať na to, ako ďaleko ešte môže v danom kurze letieť, aby nevstúpil do vzdušného priestoru Ukrajiny.

„Pilot však vzhľadom na rozsah búrkovej činnosti potreboval väčší priestor a o tejto nevyhnutnej potrebe informoval aj riadiaceho letovej prevádzky slovenského vzdušného priestoru,“ uviedli slovenskí dispečeri, ktorí následne kontaktovali ukrajinskú stranu. Tá tak vedela, že ide o civilné lietadlo.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.