Medvede v ZOO testujú nový prototyp zabezpečených kontajnerov. Pozrite sa, ako dopadol test odolnosti

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ochrana kontajnerov pred nájazdmi medveďov robí starosti mestám a obciam, ktoré ich musia zabezpečiť. Konštrukcie na kontajnery sú finančne nákladné a musia spĺňať aj zákonom stanovené kritériá.

V Bojnickej ZOO začali testovať prototyp jednoduchej ochrany odpadových košov. Hlavnými kontrolórmi kvality sa stali miestne medvede.

Prečítajte si tiež:

Vysoké finančné náklady

Kontajnery komunálneho odpadu sú častým lákadlom pre medvede. Ich nesprávne zabezpečenie im ponúka potravu, pre ktorú sa vracajú do obcí a miest. Kvalitné zaistenie smetných košov pred medveďmi je však finančne nákladné.

„Podľa zákona o odpadoch má 360 obcí povinnosť zabezpečiť si komunálny odpad pred prístupom medveďa hnedého,“ tvrdí člen zásahového tímu Štátnej ochrany prírody SR Jaroslav Slašťan.

Maroš Voronič, autor testovacej kontajnerovej konštrukcie, vymyslel spôsob, ako koše zabezpečiť účinne a lacno. Tieto nové prototypy aktuálne testujú na medveďoch v bojnickej zoologickej záhrade.

Prečítajte si tiež:

Nespĺňajú kritériá

„Sú cenovo dostupné, nie je na ne potrebné stavebné povolenie, nemusia byť uzamknuté a môže si ich vyrobiť hocikto,“ popisuje autor. Problém je však v tom, že Voroničové smetné koše nespĺňajú vyhlášku o uzamknutí kontajnerov. „Musia byť podľa zákona riadne uzavreté,“ dodáva.

Riadne zabezpečenie kontajnerov sa osvedčilo ako účinné opatrenie. „V roku 2022 v Starom Smokovci sa znížili 32-násobne hlásenia o výskyte medveďa oproti roku 2020, v meste Vysoké Tatry sa znížili 11-násobne,“ vyjadril sa hovorca ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák.

Voronič v súčasnosti podal žiadosť o patent. Ak mu budú patentové nároky priznané, vzdá sa ich v prospech ľudí, aby mohol jeho návrh na konštrukciu hocikto využiť.

Prečítajte si tiež:

Výsledky testu

Bojnické samce sa kontajner pokúsili zdolať hrubou silou, zatiaľ čo medvedica postupovala logicky a vynaliezavo. Po niekoľkých pokusoch a hodinách vymýšľania sa im podarilo nad košmi zvíťaziť.

Treba však podotknúť, že podmienky v ZOO sú oveľa lepšie než tie v prírode. Majú viac času na hranie sa s kontajnerom a môžu využiť viac medvedích síl naraz. To, čo sa medvede v zajatí naučia za pár hodín, medveďom vo voľnej prírode môže trvať roky.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.